15-12-2018 » Powiat i region, Wolin

Zacne i dostojne urodziny trojga mieszkańców Gminy Wolin – Pani Zofii Jastrzębskiej i Pani Ireny Skierskiej oraz Pana Kazimierza Małolepszego.

1 grudnia 95. urodziny obchodził Pan Kazimierz Małolepszy z Chynowa, zaś cztery dni później, Pani Irena Skierska z Ostromic, która ukończyła 90 lat życia! Wcześniej, bo 27 listopada, 90. Urodziny obchodziła się Pani Zofia Jastrzębska z Mokrzycy Wielkiej.

Z tej okazji do trójki szacownych Jubilatów udała się z uroczystą wizytą Burmistrz Wolina, Ewa Grzybowska, która na ich ręce złożyła w imieniu mieszkańców Gminy i własnym, szczere i płynące z serca gratulacje, z życzeniami dalszych lat w zdrowiu i dni upływających w rodzinnej, ciepłej radości życia w Ich arcyseniorskim wieku.

Bardzo wzruszeni Jubilaci licznie otoczeni swoimi licznymi bliskimi, z nieukrywaną łezką w oku przyjęli stosowne i piękne życzenia, a także symboliczne kwiaty oraz kosze pełen stosownych upominków.

Krótkie notki biograficzne dostojnych Jubilatów:

Pani Zofia Jastrzębska urodziła się 27 listopada 1928 roku w miejscowości Mienia, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim. Rodzice przed wojną gospodarzyli na niewielkim gospodarstwie rolnym, a ojciec dodatkowo zajmował się kowalstwem. Wychowywali wraz z naszą Jubilatką ośmioro dzieci, z których do dziś żyje młodsza siostra i brat, którzy mieszkają na Mazowszu.

Tuż po II wojnie światowej wyszła za mąż za Tadeusza Jastrzębskiego, który pochodził z jej rodzinnej wsi. Pan Tadeusz był żołnierzem jednostki ciężkiej artylerii w WP i wraz z I Armią Wojska Polskiego przebył cały szlak bojowy armii począwszy od Siedlec, a skończywszy na zdobyciu Berlina, kończąc swoją wojenną tułaczkę nad Łabą.

Wraz z mężem najpierw zamieszkała w okolicach Żnina, a w 1965 roku za namową brata mieszkającego w Mokrzycy Wielkiej, przyjechała w to miejsce i dotąd tu, w Mokrzycy Wielkiej mieszka.

Z mężem, który zmarł w 2003 roku, dochowali się jedynej córki, która już dziś niestety nie żyje.

Z kolei Pani Irena Skierska, z domu Feretycka, urodziła się 5 grudnia 1928 r. w miejscowości Chrostkowo, w powiecie lipnowski m. Obecnie jest to województwo kujawsko – pomorskie.

Rodzice Jubilatki prowadzili małe gospodarstwo rolne w którym się wychowywała wraz z ośmiorgiem rodzeństwa. Trzema siostrami i pięcioma braćmi, z których żyją jeszcze tylko siostra i brat.

W listopadzie 1945 roku wyszła za mąż za Jana Skierskiego i w 1946 roku poszukując pracy i miejsca na dalsze życie, przyjechali do niewielkich Ostromic na Ziemi Wolińską.

Mąż pracował w Spółdzielni Kółek Rolniczych (SKR), a potem, aż do emerytury, w Nadleśnictwie Międzyzdroje, jako pracownik leśny.

Pani Irena zajmowała się domem, wychowując szóstkę dzieci. Obecnie mieszka z wnukiem – synem zmarłej córki. Wspólnie ze zmarłym w 1990 r. mężem Janem, wychowała trzy córki i trzech synów. Doczekała dziesięcioro wnucząt oraz dziewięcioro prawnucząt.

Pan Kazimierz Małolepszy urodził się na początku grudnia roku 1923, w miejscowości Wronowice, w okolicach Łaska, w województwie łódzkim. Rodzice naszego dostojnego Jubilata prowadzili przed wojną niewielkie gospodarstwo rolne. On sam wychowywał się wśród sześciorga rodzeństwa, z których żyje już tylko on. W okresie wojny pracował jako robotnik przymusowy w zakładach przemysłowych w Łodzi, a później w fabryce Cegielskiego w Poznaniu.

W kwietniu 1946 roku, w poszukiwaniu pracy przyjechał na Ziemię Wolińską i zamieszkał w Wisełce, a od 1947 roku w Żółwinie. Pracował w Funduszu Wczasów Pracowniczych i Państwowym Gospodarstwie Rolnym, skąd odszedł na emeryturę. W 1982 roku zamieszkał w Chynowie, gdzie dotąd mieszka.

Wraz ze zmarła w 2006 roku żoną Ireną dochowali się pięciorga dzieci. Ma ośmioro wnucząt i troje prawnucząt.

ŻYCZYMY JUBILATOM WIELU, ALE TO WIELU LAT ŻYCIA W ZDROWIU I POGODZIE DUCHA.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *