21-12-2018 » Powiat i region

Zwiedzaj Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Specjalne świąteczne propozycje przygotował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. To rodzinne bilety na wystawy z obrazami największych polskich mistrzów, zabytkowym szkłem i porcelaną oraz do Celi Czarownic. A także promocyjne ceny folderów, przedstawiających historię dzieł sztuki z tych ekspozycji.

Świąteczne bilety rodzinne obowiązywać będą w drugi dzień Bożego Narodzenia 26 grudnia oraz w dniach 27-30 grudnia. Rodzina (dwie dorosłe osoby plus maksymalnie czwórka dzieci do 18 lat) na jeden bilet za 6 zł zwiedzić będzie mogła wszystkie aktualne zamkowe wystawy.

Bilet normalny w tych dniach kosztuje 6 zł, a ulgowy 4 zł (bilety na wystawy można kupić w kasie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, wejście I).

Warto wykorzystać tę okazję, zwłaszcza, że to już ostatnie tygodnie, kiedy w szczecińskim Zamku podziwiać można dwie niezwykłe ekspozycje ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach:  „Piękne i użyteczne” oraz „Piękno poza czasem”.

Pierwsza – „Piękne i użyteczne” – to kolekcja porcelany i szkła. Rarytasy z najsłynniejszych europejskich manufaktur porcelany w Miśni, Wiedniu, Berlinie. Także zabytki z najstarszych polskich manufaktur w Korcu i Baranówce oraz szkła biedermeierowskie powstałe na Śląsku i w Czechach.

Wśród cennych eksponatów są m. in.: figurka putta z lat 1733-1734 z serwisu koronacyjnego Augusta III, filiżanka z ok. 1765 z serwisu Fryderyka Wielkiego  ze sceną rodzajową w typie Antoine’a Watteau, talerz z lat 20. XIX wieku  z motywem tarniny z serwisów wykonanych na zamówienie Klemensa Józefa Czartoryskiego, cenne czarki do czekolady, filiżanki, imbryki, puchary.

Zobaczyć ją będzie można w Szczecinie jeszcze tylko do 13 stycznia (Galeria Przedmiotu Zamku, wejście J).

Z kolei wystawa „Piękno poza czasem” gromadzi ponad 200 dzieł polskich mistrzów z okresu od XVII do połowy XX wieku, obrazy gigantów polskiego malarstwa: Wyspiańskiego, Malczewskiego, Chełmońskiego, Gierymskiego, Boznańskiej, Kossaka, Grottgera, Nowosielskiego, Wyspiańskiego, Kantora i wielu innych. Niewątpliwym arcydziełem pokazywanym na wystawie jest modernistyczny „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” namalowany w 1897 roku przez Józefa Pankiewicza.

Dzięki tej ekspozycji prześledzić można historię polskiego malarstwa z tego okresu – nowożytne wizerunki z polskich, szlacheckich galerii rodowych z XVII i XVIII wieku, wywodzące się z tradycji sarmackiej, sztukę epoki stanisławowskiej, doby romantyzmu aż po rozwijające się w XIX w. malarstwo pejzażowe i pejzażowo-rodzajowe, prace malarzy związanych ze szkołą monachijską, także młodopolskie, alegoryczno-mitologiczne i symboliczno-patriotyczne, art deco, przykłady dzieł kolorystów, kapistów oraz przedstawicieli polskiej awangardy w różnorodnych wydaniach.

Malarstwu towarzyszą wyroby rzemiosła artystycznego: meble, szkło, porcelana, fajans i przykłady złotnictwa, zaaranżowane tak, by choć w podstawowym stopniu przybliżyć klimat poszczególnych epok.

W Zamku zobaczyć można także Celę Czarownic – wystawę stałą, poświęconą posądzonej o czary (rzucenie klątwy na ród Gryfitów) i w 1620 roku skazanej na śmierć Sydonii von Borck. Jej losy przybliża prezentowana na wystawie projekcja holograficzna, repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur. Ekspozycję wzbogaca cykl prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki.

W okresie świątecznym w Zamku (w CIKiT) będzie można także kupić w specjalnej promocyjnej cenie (3 zł) bogato ilustrowane foldery: „ Piękne  i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie” (prezentuje historię wytwarzania porcelany na świecie oraz rozwoju szkła biedermeierowskiego),  „Święci, twarze i pejzaże” (malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego) oraz dwa opracowania „Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie” – folder omawiający wystawę oraz drugi, którego tematem jest  rzemiosło  artystyczne.

 

27- 30 grudnia galerie wystawowe Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będą czynne w godz. 10.00 – 18.00.

W dniu 31 grudnia 2018 oraz 1 stycznia 2019 r. galerie wystawowe Zamku będą nieczynne.

 

W załączeniu fot. Wystawa „Piękno poza czasem” prezentowana jest w Galerii Gotyckiej i Galerii Wschodniej Zamku  (wejście J)

 

Zapraszamy!

Monika Adamowska,

rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *