26-04-2019 » Powiat i region

Znana szczecińska „Kaskada” tragicznie płonęła 38 lat temu

Szczeciński kombinat gastronomiczny „Kaskada” cieszył się przez szereg lat niepowtarzalną renomą, lecz jego zła fama nastąpiła rano 27 kwietnia 1981 roku. Wtedy doszło do tragicznego pożaru, który pochłonął życie 14 osób, w tym sześciorga uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych, będących na praktyce.

Pożar zauważono podczas sprzątania obiektu około ósmej rano na parterze budynku w Sali Kapitańskiej. W tym czasie w „Kaskadzie” przebywało 21 osób, bowiem dwudziestka… spóźniła się do pracy.

Jak potem podano, ofiary zginęły w ciągu sześciu sekund w skutek działania niezwykle trującego fosgenu wydzielanego podczas palenia się sztucznych materiałów, których w budynku było mnóstwo. Pięć uratowanych potem osób znajdowało się w tym czasie w piwnicach obiektu.

Szczęściem, że pożar nie nastąpił w nocy, kiedy w „Kaskadzie” przebywało zwykle po kilkaset ludzi obsługiwanych przez dwustuosobowy personel.

Prawdopodobną przyczyną tego tragicznego pożaru było zwarcie prowizorycznie przerabianej instalacji elektrycznej. Z kolei szybkie rozprzestrzenienie się ognia to skutek nagromadzenia w budynku łatwopalnych materiałów oraz wcześniejsze wykucie 10 – metrowego otworu na Sali Kapitańskiej, przez co powstał naturalny tzw. „efekt komina”.

Po pożarze budynek rozebrano, a od września 2011 r. istnieje w tym miejscu galeria handlowa „Kaskada”. W 31. rocznicę na jej elewacji umieszczono tablicę upamiętniającą ofiary kwietniowego dramatu z 1981 roku.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *