24-06-2016 » Powiat i region

Znamy stypendystów artystycznych marszałka

Będzie film, spektakl i płyta. Poznaliśmy trójkę tegorocznych stypendystów artystycznych marszałka oraz projekty, które zrealizują. W piątek 24 czerwca symboliczne czeki wręczył stypendystom marszałek Olgierd Geblewicz.

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną przyznawane są od 2006 r. Co roku, wybieranych jest trójka młodych artystów, którzy otrzymują po 12 tys. zł na realizację przedstawionego przez siebie projektu artystycznego.

W tym roku w tym gronie znalazła się zajmująca się filmem Małgorzata Goliszewska, aktorka teatralna Adrianna Janowska – Moniuszko  oraz muzyk Kamil Piotrowicz.

 

– Cieszę się, że udaje nam się rozwijać ducha artystycznego, który zawsze był na tej ziemi. Staramy się to robić w sposób różnorodny, wspierając często bardzo odmienne dziedziny sztuki. Wierzę, że projekty, które zrealizujecie z pomocą stypendium pozwolą Wam wypłynąć na szersze wody – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Małgorzata Goliszewska (ur. 1985) jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Mieszka i pracuje w Szczecinie. Tworzy w różnych mediach (film, instalacje, performance, dźwięk) sytuując się na styku sztuki współczesnej oraz filmu dokumentalnego.

W ramach stypendium artystka planuje nakręcenie filmu dokumentalnego pt. „Lekcja Miłości”, opowiadającego o miłościach mających miejsce na cyklicznych dancingach dla seniorów w kawiarni Cafe Uśmiech w Szczecinie. Film „Lekcja Miłości” ma być radosną, słodko–gorzką, lekką opowieścią o miłości i zabawie w wieku, w którym pozornie to już nie przystoi. – Już od paru lat chcę zrobić ten film. Chcę pozostawić otwartą formułę, wierzę, że będzie to coś świeżego, balansującego na granicy dokumentu – opowiadała Małgorzata Goliszewska. Premiera planowana jest na grudzień tego roku.

 

Aktorka teatralna Adrianna Janowska – Moniuszko (ur. 1990) w ramach stypendium zrealizuje spektakl inspirowany życiem i twórczością Virginii Woolf. Artystka w 2014 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi. Na co dzień występuje w zespole Teatru Współczesnego w Szczecinie. – Dzięki środkom ze stypendium będziemy mogli działać niezależnie i bardziej profesjonalnie. Zorganizujemy wyjazd na Wyspy, podczas którego zrobimy dokumentację filmową, którą następnie postaramy się włączyć do spektaklu – zapowiada Adrianna Janowska – Moniuszko. Sztuka dotykać będzie różnych elementów, które pojawiają w obliczu nadchodzącej nieubłagalnie śmierci – miłości, roli kobiety w społeczeństwie, zmagania się z upływającym czasem, ze starością, trudami tworzenia. Będzie to forma zbliżona do monodramu, utworzonego z fragmentów dzieł literackich oraz dzienników wybitnej pisarki angielskiej. Przygotowanie spektaklu będzie również próbą zbadania procesu twórczego, kreacji i poznawania postaci. Istotnym elementem przedstawienia będą widzowie, wprowadzani do przestrzeni pracy, jako obserwatorzy, ale także inspiracja dla obserwującej ich aktorki. Zadanie stypendialne będzie realizowane od czerwca do końca września br.

 

Trzecim z tegorocznych stypendystów jest Kamil Piotrowicz (ur. 1992). Urodzony w Koszalinie pianista, kompozytor, obecnie student III roku na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2015 roku odbył 6 miesięczne stypendium w prestiżowym Rhytmic Music Conservatory w Kopenhadze. Na polskiej scenie jazzowej zadebiutował świetnie przyjętą płytą „Birth”. Zespół Kamil Piotrowicz Quintet, który choć istnieje od niespełna półtorej roku ma już na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Z pomocą stypendium marszałka Kamil Piotrowicz zaprezentuje nową płytę jako Kamil Piotrowicz Sextet – to nowy autorski, ambitny projekt koszalinianina, łączący elementy nowoczesnej kompozycji jazzowej, folkloru polskiego, free jazzu, minimalizmu i muzyki współczesnej. W skład zespołu wchodzą wybitni muzycy młodego pokolenia oraz doświadczeni muzycy sesyjni, współpracujący z takimi nazwiskami, jak chociażby Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski czy Leszek Możdżer. W terminie 19-20 czerwca odbyła się sesja nagraniowa płyty w studiu polskiego radia S2 w Warszawie. – Na płycie będą moje autorskie kompozycje, które ciężko klasyfikować. Jestem zadowolony z tego, że udało mi się na niej zawrzeć dużą różnorodność. Chcę ją nazwać „Muzyka Popularna” – zdradził młody muzyk. Płyta pojawić ma się na przełomie października i listopada 2016 roku. Album będzie promowany na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz w Polsce – planowana jest duża trasa koncertowa, która obejmie m.in.: Koszalin (XII Hanza Jazz Festival), Szczecin, Kołobrzeg, Darłowo (63. Pociąg do Jazzu), Słupsk (XXII Komeda Jazz Festiwa), Gdynia, Elbląg, Poznań, Warszawa, Wrocław, Jelenia Góra, Bielsko-Biała, Kraków, Łódź.

 

10 lat wspierania artystów

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną przyznawane są od 2006 r. W tym roku na ten cel przeznaczonych zostanie łącznie 36 tys. zł. Każdy z trójki stypendystów otrzyma 12 tys. zł na realizację własnego projektu artystycznego.

O stypendia mogły ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie nie ukończyły 35 roku życia, są absolwentami uczelni artystycznej lub studentami ostatniego roku tej uczelni.

 

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Więcej: http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/artykuly/znamy-stypendystow-artystycznych-marszalka

Radosław Soćko
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *