30-06-2016 » Powiat i region

Zdrowie w malinach

Aromatyczne maliny, dary lata iskrzące karminową barwą, od wieków urzekały polskich poetów i prozaików. Obrosły też licznymi przesądami oraz legendami. Najpopularniejszy z nich mówi o tym, że krzaki malin najobficiej owocują na …zapomnianych mogiłach i zaniedbanych cmentarzach. Z drugiej strony w wierszach Mickiewicza, Leśmiana czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej maliny posiadały wyraźny kontekst erotyczny. Stawały się “narzędziem pieszczoty” tej pierwszej, tej zdziwionej… A malinowe chruśniaki bywały romantycznym tłem dla intymnych spotkań kochanków.

Maliny fascynowały smakiem i urodą, bo towarzyszą ludzkości od niepamiętnych czasów. Zajadał się nimi już człowiek pierwotny. Uważano je za smakołyki już w starożytnej Grecji i Rzymie, przypisywano je samemu Zeusowi. Jednak dopiero we wczesnym średniowieczu zaczęto je uprawiać na większą skalę w ogrodach przyklasztornych. Wtedy też zakonnicy odkryli, że sok malinowy połączony z kwiatem lipy, to rewelacyjny lek na przeziębienie, doskonały środek napotny i przeciwgorączkowy. Maliny stosowano także w egzotycznej medycynie tybetańskiej jako skuteczny środek w zaburzeniach psychicznych i nerwicach.
Choć dzisiaj herbatkę z suszonych owoców oraz syrop malinowy stosujemy, kiedy grypa przykuje nas do łóżka, to przez stulecia wykorzystywano w medycynie ludowej także liście maliny, głównie jako panaceum na schorzenia kobiece. Wywarami z nich w mieszankach ziołowych regulowano bolesne i nieregularne miesiączki, a także łagodzono dolegliwości karmiących matek. Wierzono też, że spożywanie owoców, które stały się przyczyną siostrzanej zbrodni w „Balladynie” wzmacnia słabe zęby oraz kości.

Dlaczego leczą?

I tu szczere zaskoczenie! Maliny nie rzucają na kolana szczególną zawartością witamin. Posiadają w składzie witaminę C, witaminy z grupy B, PP, ale nie są to ilości imponujące. Natomiast prawdziwym skarbem zawartym w smacznych owocach jest spora zawartość soli mineralnych, nie brakuje w nich cennego cynku, potasu oraz żelaza. A także kwasów organicznych: salicylowego, mrówkowego, benzoesowego. Można śmiało rzecz, że malina to … taka naturalna aspiryna. Dzięki temu maliny posiadają właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Pomagają zwalczyć bakterie, wirusy, obniżyć gorączkę. Dieta bogata w malinki jest też wskazana dla osób, które mają kłopoty z wysokim ciśnieniem i zaparciami.
Kilka lat temu Japonki wprost oszalały na punkcie diety malinowej. Spożywanie kobiałek malin miało błyskawicznie spalać niechciany tłuszcz z bioder i talii. Prawda jest taka, że maliny zawierają sporo błonnika, bo ponad 6 % procent, w dodatku cynk i żelazo w nich zawarty sprzyja osobom na ścisłej diecie, bo wzmacnia odporność organizmu osłabianego restrykcyjnym, dietetycznym jadłospisem.
Jeśli wybierzemy się wczesną wiosną na wycieczkę do lasu, to możemy zauważyć przy odrobinie szczęścia, że krzewy malin przyciągają dzikie zwierzęta, które zajadają się młodymi listkami i pędami. W ten sposób wzmacniają osłabione zimą organizmy w czasie przesilenia wiosennego. Mieszanka suszonych pędów i liści jest też dobra dla człowieka, przyda się przede wszystkim w każdej kuchni. To gratka dla amatorów dobrej herbatki. Działa jak przyprawa polepszająca smak innych mieszanek herbacianych, szczególnie tych nie najlepszych jakościowo.
Sadźmy więc w ogródkach i na działkach pachnące cudownie krzewy malin! Latem ich owoce będą pysznym nadzieniem do pierogów, chłodników i ciasteczek. Jesienią rozgrzejemy się smaczną nalewką malinową lub herbatką. Zimą – syrop zmieszany z lipą postawi nas na nogi, kiedy przykuje nas do łoża boleści niespodziewana gorączka i przeziębienie. A w dodatku miododajna malina ratuje zagrożone wyginięciem przez egoistyczną działalność człowieka pszczoły. Skrzydlate pracusie z jednego hektara maliniaka mogą zebrać aż sto kilogramów złocistego miodu! Niezwykle zdrowego, bo skutecznie leczącego nieżyt żołądka i miażdżycę…

Za wp.pl oprac. Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *