Zbliża się ten szczególny moment. Już w piątek do kamieńskiej Katedry trafi dzwon św. Ottona wykonany na zbliżający się jubileusz 900 – lecia Chrztu Pomorza Zachodniego

W najbliższy piątek, tj. 3 stycznia już przyszłego roku, spodziewany jest przyjazd do Kamienia Pomorskiego dzwonu św. Ottona. Został wykonany i odlany na cześć niebawem obchodzonego jubileuszu 900 – lecia Chrztu Pomorza Zachodniego przez cenioną i znaną nie tylko w Polsce Firmę Ludwisarską Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego ze śląskiego Taciszowa, która może się pochwalić ponad 200 – letnią rodzinną  tradycją! A to podkreślamy w szczególności.

Warto wspomnieć, iż ten pół tonowy dzwon został ufundowany przez emerytowanego księdza kanonika Kazimierza Podgórskiego, który od kilku lat przebywa w stolicy powiatu, będąc już na zasłużonej emeryturze.

„Zbliża się okrągłe 60 – lecie mego kapłaństwa, dlatego by wyrazić wdzięczność Opatrzności Bożej za wszystkie łaski jakie dotąd otrzymałem, postanowiłem ufundować brakujący dzwon w kamieńskiej konkatedrze św. Ottona na zbliżającą się rocznicę 900 – lecia Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona (1124 – 2024).

Na wieży są już dwa dzwony. Jeden o wadze 250 kg, drugi ważący 1.000 kg. Brakuje trzeciego. Tego 500 kilogramowego.” – mówi skromnie ks. Kazimierz.

Na awersie dzwonu widnieje napis: „900 lecie Chrztu Pomorza Zachodniego 1124 – 2024 (wizerunek św. Ottona Bp) Św. Otton z Bambergu niestrudzony Apostoł Pomorza”. Zaś na rewersie czytamy: „Bogu na Chwałę ludziom ku radości sobie ku zbawieniu za 60 – lat kapłaństwa 1961 – 14.05 – 2021 dzwon Tuba Dei powołuje do życia w Kamieniu Pomorskim kanonik Kamieńskiej Kapituły Ks. Kazimierz Podgórski za posługi J. E. Ks. Abp Andrzeja Dzięgi ze wspomnieniem rodziców: +Leona i +Janiny, za 69 – lat kapłaństwa ks. Konrada Urbanowskiego SCHR  Deo Gratias!”

„Owa inskrypcja na dzwonie nawiązuje do przeżyć i niejako historii mojego życia. I Bogu na chwałę za przeszło 81 lat mego niestrudzonego życia. A jakie ono jeszcze długie będzie? Tego nikt z nas nie wie. Zawierzam to Opatrzności Bożej!

Zaś ludziom ku ich wiekopomnej radości,  tak by już nigdy , tak dziś jak i jutro i zawsze, dzwony nie były przetapiano na łuski naboi niosących śmierć. I ogromu łez ile jakie wypłynęły po policzkach opłakujących rozstrzelanych.” – dodaje ks. Kazimierz.

Dzwon eksponowany będzie przez najbliższe cztery kolejne lata w kamieńskiej Konkatedrze, by potem z okazji zbliżającego się wielkiego Jubileuszu chrystianizacji Pomorza Zachodniego (rok 2024) znaleźć swe miejsce u boku dwóch innych dzwonów na wieży katedralnej.

Miwa

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *