26-05-2016 » Powiat i region

Zawodowiec – również kobieta

Oferta szkolnictwa zawodowego w głównej mierze wciąż jest skierowana głównie do mężczyzn ale to nie znaczy, że nie ma również placówek gdzie i kobiety mogą zdobyć dobry zawód.

Technik ortopeda, technik obsługi turystycznej, technik dentystyczny, opiekun medyczny – to tylko część z zawodów w których z powodzeniem mogą odnaleźć się kobiety, a które można zdobyć w Zachodniopomorskich Centrach Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Szczecinie i Świnoujściu.

 

Rynek pracy potrzebuje absolwentów szkół zawodowych i techników, dane ogólnopolskie mówią nawet o setkach tysięcy młodych rąk do pracy z wyuczonym zawodem, których po prostu brakuje. Oferta kształcenia w profesjach typowo męskich jest dosyć szeroka. Zawodów dla pań niekoniecznie jest już tak wiele, dlatego staramy się, by nasze placówki wypełniały tę lukę, a to również niezwykle istotne, jeśli pomyślimy o szansach równego startu dla kobiet. Dzięki kształceniu np. na potrzeby naszych szpitali, po zakończeniu szkoły często to praca czeka na absolwenta – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Stereotypowe myślenie o szkołach zawodowych może być przyczyną braku zainteresowania ich ofertą wśród młodych kobiet. Niskie zainteresowanie często skutkuje brakiem atrakcyjnej oferty kształcenia, a dalej luką odczuwaną przez przedsiębiorców. Takie wnioski z badania nad szkolnictwem zawodowym, przedstawiła „Koalicja Karat”, międzynarodowa organizacja zrzeszająca ponad 60 podmiotów walczących o prawa kobiet. W tym świetle na znaczeniu zyskują placówki edukacji zawodowej oferujące młodym kobietom poszukiwany na rynku pracy fach. To nie tylko stworzenie możliwości udanego wejścia w karierę zawodową, ale również jeden z etapów wyrównywania szans w społeczeństwie.

Tylko w ciągu ostatnich 10 lat, w prowadzonych przez Województwo Zachodniopomorskie Centrach Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie i Świnoujściu – zawód zdobyło ponad 2 tys. kobiet. Oferta placówek rokrocznie cieszy się sporym zainteresowaniem, a np. ostatnie nabory w Szczecinie dowodzą, że to atrakcyjne miejsce dla chcących zdobyć zawód pań (w dwóch ostatnich naborach przyjęto 359 uczniów, z czego 281 stanowiły kobiety). Obecnie w obu placówkach uczy się blisko 500 pań. Najpopularniejsze kierunki w Świnoujściu to technik usług kosmetycznych, opiekunka dziecięca, technik ortopeda. Z kolei w szczecińskiej placówce największą popularnością cieszą się takie zawody, jak technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, technik dentystyczny i technik masażysta. Absolwenci szkół z powodzeniem znajdują pracę w zawodach medycznych i społecznych zarówno w regionie, jak i poza nim.

Procedura rekrutacyjna na rok szkolny 2016/2017 została już rozpoczęta. Osoby zainteresowane ofertą w szkołach policealnych dla młodzieży i dorosłych w Szczecinie i w Świnoujściu mogą składać podania od 30 maja br. Rekrutacja do Technikum w Świnoujściu trwa.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *