01-11-2015 » Dziwnów, Powiat i region

Zarembiakowe tradycje

W piątek 30-10-2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Dziwnowie poświęcili na chwilę zabawy i chwilę zadumy.
Szkolne korytarze zamieniły się w straszliwe lochy rodem z Transylwanii, a zamiast młodzieży na korytarzach pojawiły się dziwne stwory : przyjazne duszki, żołnierze, czarodziejki, myszki i i inne zagadkowe postacie. Zabawę poprzedziły prelekcje mówiące o jakże ważnym dla nas Polaków Święcie Zmarłym, o znaczeniu modlitwy, zapaleniu znicza. Halloween był tylko krótkim dodatkiem. Między innymi dlatego, że od września do Zespołu Szkół Społecznych dołączył uczeń pochodzenia amerykańskiego, który był zachwycony tym, że mógł poczuć po raz kolejny magię zabawy Halloweenowej i traktował to jako nie lada niespodziankę.
Wraz ze zbliżającym się Świętem Zmarłych młodzież wyruszyła na dziwnowski cmentarz aby zapalić świeczkę na opuszczonym grobie i zatopić się w modlitwie… Była to dla każdego z nich chwila skupienia, zastanowienia się nad przemijaniem i wspomnienie bliskich, którzy odeszli.. Przebrania, makijaże i maski zniknęły, a zastąpiła je pokora.
Połączenie tych dwóch odmiennych całkowicie tradycji i sposób w jaki podeszła do tego młodzież, świadczy o wielkiej dojrzałości małych wielkich Zarebmiaków.

Anna Majewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *