Zapraszamy na spotkania z ekologią

Cykl eventów o tematyce ekologicznej planowany jest w kilkunastu miejscowościach Pomorza Zachodniego. Organizowane przez Urząd Marszałkowski plenerowe spotkania odbywać się będą od kwietnia do października br. W każdym z wydarzeń – wypełnionych warsztatami, pokazami, konkursami – może uczestniczyć nawet 150 osób.

Ekologiczne eventy będą miały formułę pikników rodzinnych z ciekawymi zajęciami edukacyjnymi, pokazami, minikoncertami. W programie znajdą się atrakcje dla najmłodszych, ale też dla rodziców i dziadków. Plenerowe spotkania będą okazją, by zdobyć wiedzę z zakresu szeroko pojętej ekologii – od zdrowej żywności po odnawialne źródła energii. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. jak oszczędzać wodę i chronić środowisko przed zanieczyszczeniami. Zażyją kąpieli leśnych, zbudują domki dla pszczół, posmakują dzikich roślin jadalnych i naturalnych miodów. Poznają rośliny doniczkowe poprawiające jakość powietrza w domu i zaaranżują własny las w słoiku. Nauczą się zakładać przydomowy ogród warzywny czy budki lęgowe dla ptaków.

– Ochrona środowiska, oszczędzanie naturalnych zasobów to wielkie wyzwania współczesności. Być „eko” to nie jest moda, to troska o przyszłość! O jakość życia następnych pokoleń. Dlatego jako samorząd województwa podejmujemy wiele ekologicznych inicjatyw. Jedną z nich jest cykl warsztatów, które chcemy organizować od wiosny do jesieni w pięknych zakątkach Pomorza Zachodniego – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Celem eko-eventów jest kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody i propagowanie zdrowego trybu życia. W każdym z wydarzeń (planowanych jest co najmniej 11) będzie mogło uczestniczyć 100-150 osób, a w samych warsztatach – min. 50 osób. Plenerowe zajęcia mają trwać ok. trzy godziny. Warsztaty – minimum 60 minut. Towarzyszyć im będą konkursy, zabawy, występy artystyczne.

Pierwsze ekologiczne eventy zaplanowane są pod koniec kwietnia, natomiast zakończenie cyklu – we wrześniu, październiku. Gdzie będą się odbywały? Na razie ustalonych jest siedem lokalizacji: Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Wałcz, Złocieniec, Czaplinek (w strefie Pomorza Zachodniego podczas Pol’and’Rock Festival 2023), Choszczno.

Określone są również tematy przewodnie spotkań z ekologią:

Murale Antysmogowe.

Jakie jest nasze powietrze?

Dlaczego woda jest niezbędna do życia?

Less Waste i Zero Waste – co to takiego?

Ekomanufaktury – czyli jak produkować ekologicznie?

Jestem eko-bohaterem.

Pszczoły są ważne.

Skąd się bierze prąd?

Dzień bez samochodu.

Zanurz się w kąpieli leśnej.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego rozpoczął procedurę wyboru wykonawcy, realizatora ekologicznych eventów. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 1 marca.

https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-eeb529ee-b357-11ed-b8d9-2a18c1f2976f

Pod tym adresem można znaleźć szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach, zadaniach wykonawcy m.in. w kwestii organizacji miejsca warsztatów, transportu, bazy technicznej, promocji wydarzeń itd.

Termin zgłoszeń – 10 marca 2023 r.

Ekologiczne eventy zostaną zorganizowane w ramach projektu pn. „Pomorze Zachodnie Zielony Region”.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top