ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Program wydarzeń – maj 2021

Informujemy, że z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego i regulaminu, m.in. stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających w galeriach wystawowych, konieczność mycia i dezynfekcji rąk, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia (uczestnictwo w wydarzeniach plenerowych, wystawach i wydarzeniach w Kinie Zamek).

Cześć swojej aktywności Zamek przeniósł również do sieci. Niektóre spotkania i wykłady organizowane przez placówkę są rejestrowane i prezentowane w wersji online. Można je znaleźć na stronie https://zamek.szczecin.pl, zamkowym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/zamek.szczecin i kanale YouTube https://www.youtube.com/user/zkpszczecin

Terminy publikacji materiałów online mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od Zamku.

Spotkania, spektakle i koncerty – wydarzenia z udziałem publiczności, odbywać się będą z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego. Liczba osób, która może wejść na teren Zamku jest ograniczona.

Ze względu na pogodę lub sytuację epidemiczną wydarzenia mogą zostać odwołane lub przełożone.

Galerie Zamku zostają wznowione dla odwiedzających od 4 maja z zachowaniem reżimu sanitarnego i przestrzeganiem wymogów zawartych w przepisach.

Szczeciński Salon Poezji

Wiersze Bolesława Leśmiana czyta Beata Ścibakówna

20 maja (czwartek), godz. 17:30

Dziedziniec Menniczy, bilety 10 zł

Prowadzenie: twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji Michał J. Kawecki

Wiersze Bolesława Leśmiana, jednego z najwybitniejszych poetów XX wiek usłyszymy w interpretacji Beaty Ścibakówny, aktorki Teatru Narodowego w Warszawie.

Bolesław Leśmian znany jest głównie jako autor niezwykłych erotyków, co przyniosło mu miano twórcy współczesnego języka miłosnego polskiej literatury. Na potrzeby swoich wierszy stworzył wiele neologizmów, które dziś określa się mianem leśmianizmów. Najważniejszym bohaterem swojej poezji uczynił naturę, którą postrzegał jako żywioł metafizyczny. W swojej twórczość mieścił niezwykłe poetyckie światy pełne ponadnaturalnych zjawisk i istot.

Beata Ścibakówna – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W latach 1992–1997 aktorka Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Współpracowała z teatrami warszawskimi: Komedia, Bajka, Polonia, Syrena, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Od roku 1997 aktorka stołecznego Teatru Narodowego.

Wyróżniona za rolę Klary w Ślubach panieńskich Fredry w reżyserii Andrzeja Łapickiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie na 20. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1995). Nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą w przedstawieniu Teatru Telewizji, za rolę Elwiry w Mężu i żonie Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta na 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2016). Szerokiej publiczności znana jest ze znakomitych ról filmowych i popularnych seriali telewizyjnych.

Odznaczona Srebrnym (2005) i Złotym Krzyżem Zasługi (2017).

KONCERTY

L.U.Z. BLUES

23 maja (niedziela), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, bilety 15 zł

Zespół L.U.Z. BLUES powstał w 2008 roku po Festiwalu „Dinozaury Szczecińskiego Big-Beatu”. W

skład grupy weszli szczecińscy muzycy o dużym dorobku artystycznym. Członkowie zespołu

koncertowali wcześniej poza granicami naszego kraju w wielu muzycznych projektach, a także – jako muzycy sesyjni – wspierali występy znanych polskich formacji. Obecnie, L.U.Z. BLUES prezentuje światowe covery muzyki rockowej i bluesowej. Zespół wystąpi w składzie: Barbara Włodarczyk – wokal ,Ryszard Nazdraczew – gitara, wokal, Tadeusz Sajek – gitara, wokal, Leszek Frik – klawisze, wokal, Maciej Kostański- organy, Jarosław Kania – bas, Sławomir Jankiewicz – perkusja.

Świat jest za duży

Grupa Artystyczna Arfik

30 maja (niedziela), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, bilety 10 zł

Szczeciński zespół, którego twórcą jest Ryszard Leoszewski działa od ponad 30 lat, wychował kilka pokoleń młodych wokalistów i nagrał wiele znanych dzieciom i dorosłym przebojów. Podczas koncertu na Zamku usłyszymy utwory z ostatnich płyt Arfika.

SPEKTAKLE

Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)

Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield

22 maja (sobota), godz. 17:00

Dziedziniec Menniczy, bilety 30 zł

Wykonawcy: Kompania Szekspirowska – Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki

Przekład Włodzimierz Kaczkowski

Reżyseria Arkadiusz Buszko

Scenografia i kostiumy Wanda Kowalska

OSIEMNASTY ROK NA AFISZU!

Przedstawienie już od 18 lat cieszy się uwielbieniem szczecińskich widzów. Sztuka została napisana ponad dwie dekady temu przez trzech amerykańskich studentów: Adama Longa, Daniela Singera i Jessa Winfielda. Przekładu na język polski dokonał  Włodzimierz Kaczkowski. To doskonała mieszanka pastiszu, parodii, odniesień do współczesności oparta na kanwie dzieł największego dramaturga wszechczasów. O przedstawieniu najlepiej świadczą dotychczasowe nagrody: Bursztynowy Pierścień w kategorii „Najlepsze przedstawienie sezonu 2003 / 2004”, Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów w Walizce w Łomży (czerwiec 2005), Buława Hetmańska 2006, nagroda publiczności XXXI Zamojskiego Lata Teatralnego.

SPEKTAKLE DLA DZIECI

Ślimak

22 maja (sobota), godz. 12:00

29 maja (sobota), godz. 12:00

Dziedziniec Menniczy

bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Obsada: Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

Reżyseria Laura Słabińska

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Scenografia Wanda Kowalska

Spektakl powstał na podstawie znakomitego materiału literackiego Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztaczając przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać…

Przedstawienie dla dzieci od 18 miesiąca do 6 lat.

Pchła Szachrajka

Teatr Rozmaitości Gwitajcie

30 maja (niedziela), godz. 12:00

Dziedziniec Menniczy, bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Spotkanie z bohaterką ponadczasowej wierszowanej historii Jana Brzechwy – Pchłą Szachrajką i jej przygodami. Spektakl dostarczy niezapomnianych wrażeń najmłodszej widowni, a dorosłym pozwoli chociaż na chwilę powrócić we wspomnieniach do czasów dzieciństwa.

Teatr Rozmaitości Gwitajcie tworzą Jakub Gwit, Izabela Mielczarek i Miłosz Wojciechowski. Nazwa wywodzi się od nazwiska pomysłodawcy i założyciela teatru, szczecińskiego aktora oraz wokalisty Jakuba Gwita. Repertuar teatru jest ukierunkowany przede wszystkim na widownię dziecięcą, a artystom przyświeca myśl Janusza Korczaka „Dziecko, sto masek, sto ról zdolnego aktora”.

WYSTAWY

SZCZECIN. ATLAS OBECNOŚCI

Wystawa zostaje wznowiona od 4 maja

Skrzydło Wschodnie zamku, wejście J (poziom -1)

do 29 sierpnia 2021

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) i online

Wystawa pokazuje Szczecin w kontekście indywidualnych i grupowych doświadczeń jego mieszkańców. Dotyka zarówno ich prywatności jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wizerunki mieszkańców.

Integralną częścią wystawy jest aktywny udział widzów. Zwiedzający mają okazję podzielić się swoimi wspomnieniami, opiniami, mogą pozostawić ślad swojej obecności w tym niezwykłym przedstawieniu miasta i jego historii. Ekspozycja „Szczecin. Atlas Obecności” podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokazuje różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta, druga poświęcona jest szczecińskiej urbanistyce i architekturze. Część trzecia nawiązuje do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego szczecinian, ceremonii i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń społecznych jak bunty czy protesty. Na wystawę składają się materiały, fotografie pozyskane ze zbiorów instytucjonalnych i prywatnych, dokumenty zachowane w archiwach i bibliotekach, archiwalne artykuły ze szczecińskich gazet, a także materiały z archiwów krajowych agencji prasowych.

Lizbona. Portugalskie serce

Wystawa fotografii Marty Płachty

Wystawa zostaje wznowiona od 4 maja

Hol Wschodni, wejście A (wstęp wolny)

do 30 czerwca

Wystawa dostępna także online

Motywem przewodnim wystawy członkini Fotoklubu Zamek Marty Płachty jest stolica Portugalii – Lizbona. Miasto od lat fascynuje autorkę, która w czasie kolejnych podróży odkrywa jego nowe oblicza i miejsca.

Autorka o swoich pracach i fascynacji Lizboną: To miasto, które non stop tętni życiem, jest gwarne i kosmopolityczne, a jednocześnie „swojskie” i przytulne. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno Lizbony, ale przede wszystkim to, co tworzy jego magię – portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tą cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie 10 lat, oraz uwieczniłam to na swoich fotografiach.

O autorce:

Marta Płachta, szczecinianka od urodzenia. Fotografią zajmuje się amatorsko. Pierwszy raz przyjechała do Lizbony w czerwcu 2011 roku i od tamtej pory ciągle do niej wraca. Ze zdjęć wykonanych w Lizbonie niemal co roku tworzy kalendarze, które mają już swoich stałych nabywców. To jej pierwsza indywidualna wystawa. Marzy o wydaniu albumu fotograficznego o Lizbonie.

Cela czarownic

wystawa stała

Ekspozycja zostanie wznowiona od 4 maja

Skrzydło Wschodnie, wejście J,  poziom -2

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) i online

Ze szczecińskim zamkiem i rodziną książęcą związana jest historia posądzonej o czary i skazanej na śmierć w 1620 roku Sydonii von Borck. Według legendy miała ona rzucić klątwę na ród książęcy. Kolejne przedwczesne zgony książąt pomorskich, umierających bezpotomnie, zaczęły zagrażać wygaśnięciem dynastii. Losy Sydonii von Borck przybliża prezentowana na wystawie projekcja holograficzna oraz repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur. Ekspozycję wzbogaca cykl prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki

WYDARZENIA ONLINE

Widokówka

Emisja:  od 7.05.2021 (godz. 18.00) do 11.05.2021 (godz. 24.00)

Dokumentalny, Polska, 2019 (45 min)

Reżyseria: Małgorzata Gwiazda – Elmerych
Produkcja: Wimar Production, Jarosław Marendziak, Koprodukcja Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”

Śmierć bliskich, płonące domy, ucieczka do lasu, by ocaleć.  Głód i wszechobecny strach. To obrazy w pamięci tych, którzy jako dzieci przeżyli rzeź wołyńską i morderstwa Ukraińskich Nacjonalistów. Mieli po pięć, sześć,  czasami nieco więcej lat. To ich polskie rodziny były przedmiotem i podmiotem  słów kierowanych do ukraińskich bojowników w 1943 i 44 roku: “macie być tak okrutni, tak bestialscy, żeby kolejne pokolenia bały się nawet spojrzeć w tę stronę”. Antoni Lach przeżył, by dziś opowiedzieć swoją historię – od ucieczki z Podola, poprzez sierociniec w Pieskowej Skale, Dom Dziecka w Czerniejewie, aż po nakaz pracy w Szczecinie. Mały Antoś przeżył, bo brat schował go pod łóżkiem,  gdy zaczęła się strzelanina we wsi. Wtedy nie płakał. Łzy pojawiły się gdy w pustej, przeraźliwie cichej wsi, zobaczył łuski z karabinu na ziemi i na śniegu sadzę spalonych domów…

Po seansie zapraszamy na rozmowę z reżyserką filmu Małgorzatą Gwiazdą – Elmerych. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Spór.

Zamkowe Gawędy Historyczne

Pomorze Zachodnie „wchodzi do gry” – miejsce krainy w polskiej historiografii pierwszej połowy XX w.

Premiera 11 maja (wtorek), godz. 17:00

Prowadzenie dr Tomasz Ślepowroński

Pomorze Zachodnie zajmuje w polskiej historiografii miejsce szczególne. Zawsze było ono jednak skromniejsze wobec statusu, jakim cieszyły się inne, historyczne krainy dzisiejszych ziem zachodnich i północnych, które pozostawały stale obecne w wyobrażeniach o polskim terytorium narodowym. Nie zmieniło się to zasadniczo w okresie II Rzeczypospolitej, choć można zaobserwować wtedy powolny wzrost zainteresowania przeszłością tej krainy w środowisku historyków Uniwersytetu Poznańskiego. Dopiero okres II wojny światowej i wynikające z  przekształceń terytorialnych polskie postulaty rewindykacji ziem na zachodzie, spowodowały rozpoczęcie szerszych badań nad przeszłością i teraźniejszością Pomorza Zachodniego. Ich owocem w pierwszych latach po 1945 roku stało się opracowanie koncepcji badawczych, których częściowo nie zrealizowano do dziś.

Szkoła Zdrowia

Humor w medycynie, sztuce i filozofii

Premiera 25 maja (wtorek), godz. 17:00

Prowadzenie prof. Jacek Rudnicki

Humor pozwala nam na dostrzeganie zabawnych stron życia. Gospodarz cyklu zaprasza na spotkanie z – tak potrzebną w dzisiejszej dobie – porcją uśmiechu, żartu i humorystycznej refleksji.

Zamkowy Wieczór Książęcy

Inna Grecja

Premiera 30 maja (niedziela), godz. 16:00

Prowadzenie dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

W marcu tego roku minęła dwusetna rocznica odzyskania niepodległości przez Grecję. Kraj, będący obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych, kojarzy się przede wszystkim ze starożytnością, wspaniałymi zabytkami, wielką literaturą, kolebką filozofii. Co jednak wiemy o Grecji nowożytnej? Co działo się z ziemiami greckich miast-państw po okresie świetności? Jak wiele było języków greckich i czym jest dziedzictwo bizantyńskie dla współczesnych Greków? Jak wyglądały dzieje kultury greckiej w ostatnich dwóch stuleciach, w warunkach niepodległego państwa? Gospodarze spotkania opowiedzą o tych ciekawych i nieznanych szerszemu gronu aspektach historii Grecji.

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6.00 – 23.00 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

Do wykonania makiety wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Praca opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim a także pismem Braille’a

Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Strona internetowa instytucji

https://zamek.szczecin.pl/

Profil na platformie Facebook:

facebook.com/zamek.szczecin

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

https://zamek.szczecin.pl/sklep/

Bilety do nabycia:

Przez Internet na http://bilety.zamek.szczecin.pl/

oraz kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynne godz. 10-18 (poniedziałek-niedziela).

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem seansu).

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest w godz. 10-18 (poniedziałek-niedziela)

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także – w miarę pozyskiwanych informacji – o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

Informacje uzyskać również można drogą elektroniczną pod adresem info@zamek.szczecin.pl lub cikit@zamek.szczecin.pl lub telefonicznie pod numerem 91 489 16 30 w godzinach 10:00-15:30.

Zamkowe gadżety i publikacje dostępne są w sprzedaży online na https://zamek.szczecin.pl/sklep/

 

 

 

 

 

To top