07-07-2016 » Powiat i region

Zakaz przywożenia produktów pochodzenia zwierzęcego zza wschodniej granicy

Główny Lekarz Weterynarii przypomina przyjeżdżającym do Polski o bezwzględnym zakazie wwożenia na teren UE produktów pochodzenia zwierzęcego wyprodukowanych poza granicami Unii.

Od 2014 roku na terenie Europy Wschodniej (Litwa, Łotwa, Ukraina, Białoruś, Rosja, Estonia oraz Polska) wystąpiły liczne ogniska afrykańskiego pomoru świń – choroby, która nie przenosi się na ludzi, jest jednak śmiertelna dla świń. Wprowadzone zakazy mają przede wszystkim – zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby na kolejne obszary. Na terenie województwa zachodniopomorskiego nie stwierdzono do tej pory żadnego przypadku ASF.

„Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. Ważną drogą rozprzestrzeniania wirusa ASF jest skarmianie zwierząt odpadkami żywności. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Jednakże, wystąpienie ASF skutkuje narażeniem danego kraju na ogromne straty finansowe związane głównie z całkowitym zablokowaniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny do krajów wolnych od tej choroby” – czytamy na strona Głównego Lekarza Weterynarii.

GLW poinformował dziś o potwierdzeniu wystąpienia dziewięćdziesiątego siódmego i  dziewięćdziesiątego ósmego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski – w pobliżu granicy polsko-białoruskiej

http://www.wetgiw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *