03-08-2017 » Powiat i region

W zagraniczną podróż zabierz tylko niezbędne dokumenty

Wyjeżdżając na urlop do obcego kraju często zabieramy ze sobą wiele niepotrzebnych rzeczy. Wśród nich są dokumenty zawierające dane osobowe, które tak naprawdę moglibyśmy zostawić w domu. Dr Paweł Mielniczek wskazuje, co powinno się znaleźć w naszym portfelu i jak zareagować, gdy utracimy jego zawartość.

Na długo wyczekiwany wyjazd, który chcemy w pełni wykorzystać, zwykle zabieramy wszystko, co może nam się przydać. Nasz portfel jest wypełniony dokumentami i różnego rodzaju elektronicznymi kartami, które niepotrzebnie narażamy na niebezpieczeństwo trafienia w niepowołane ręce. Ryzyko związane z takimi sytuacjami obrazuje najnowsze badanie infoDOK, zgodnie z którym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Polacy zastrzegli ponad 139 tys. dokumentów tożsamości.

Jakie dokumenty zabrać na zagraniczny urlop? Podróżując po Unii Europejskiej wystarczy nam tylko dowód osobisty, wybierając się poza nią należy zabrać także paszport. Jeżeli zamierzamy prowadzić samochód powinniśmy dodatkowo włożyć do portfela prawo jazdy. Pozostałe dokumenty możemy zostawić w domu. Ponadto warto zastanowić się jeszcze przed wyjazdem, czy będziemy płacić gotówką czy kartą i zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie – mówi dr Paweł Mielniczek, specjalista ds. ochrony danych z firmy, ODO 24.

W trakcie zagranicznego urlopu często znajdujemy się w tłumie ludzi i robimy wiele rzeczy w pośpiechu. Chwila nieuwagi może sprawić, że ktoś ukradnie nam portfel np. podczas przerwy na posiłek w restauracji. W takiej sytuacji, gdy utracimy dokumenty zawierające nasze dane osobowe, powinniśmy jak najszybciej zastrzec je w swoim banku i zgłosić zdarzenie lokalnej policji. Po tymczasowy paszport możemy udać się do konsulatu  – wskazuje ekspert ODO 24.

 

ODO 24 – to firma, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą. Dostarcza nowoczesne, elastyczne i kompleksowe rozwiązania pomagające zapewnić zgodność z ustawą o ochronie danych osobowych. Firma stworzyła bezpłatną aplikację ABIeye (dostępną przez internet), która umożliwia sprawne zarządzanie systemem ochrony danych osobowych. ABIeye to skuteczne narzędzie zarówno dla podmiotów prywatnych jak i publicznych, małych firm oraz korporacji. Ponadto posiada własną, zintegrowaną z aplikacją ABIeye, platformę szkoleń e-learningowych, umożliwiającą szkolenia (również okresowe) z ochrony danych osobowych wszystkich pracowników, nawet w dużych i bardzo dużych organizacjach. ODO 24 edukuje również społeczeństwo w zakresie zasad ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji poprzez udostępniony na stronie internetowej Poradnik ODO, bezpłatne porady, warsztaty i szkolenia, bieżąca współpraca z mediami, itp.

 

Anna Olkowicz

Martyna Danielewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *