Zachodniopomorskie WOPR z marszałkowskim wsparciem

 Każdego roku nad naszym bezpiecznym wypoczynkiem nad wodami Pomorza Zachodniego czuwa Zachodniopomorskie WOPR. Od ponad dekady swoje działania prowadzi ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego WZ. W tym roku WOPR oprócz swoich standardowych działań angażuje się także w akcje związane z bezpieczeństwem mieszkańców w czasie epidemii.

W tym roku ratownicy Zachodniopomorskiego WOPR dbają o nasze bezpieczeństwo nie tylko na wodzie, ale także i na lądzie. W czasie pandemii wspierają policję, sanepid, zarządzanie kryzysowe oraz pomagają osobom starszym. Należą do grona cichych bohaterów, czuwających nad naszym zdrowiem i życiem. Należą im się szczególne podziękowania – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Środki z budżetu województwa, w wysokości 160 tys. zł,  pomogą m.in. w utrzymaniu Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie, które obsługuje wszystkie zdarzenia wodne na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Beneficjent zakupi też niezbędny do funkcjonowania sprzęt.

Działania ratownicze, edukacyjne i informacyjne WOPR realizuje także w obecnym czasie zagrożenia epidemicznego. Prowadzi patrole oraz współpracuje z innymi służbami takimi jak policja czy sanepid. Tegoroczne marszałkowskie wsparcie przeznaczone zostanie również na zakup materiałów ochronnych do wykonywania działań przez ratowników (maseczki, kombinezony, rękawice, przyłbice, płyn do dezynfekcji) oraz na utrzymanie Sztabu Koordynacji WOPR.

Ratownicy apelują do mieszkańców o pozostanie w swoich domach. Zaangażowani są w niesienie pomocy osobom starszym, chorym będącym w grupie największego ryzyka zakażeniem. Ich działania opierają się na pomocy w życiu codziennym takiej jak zakup lekarstw czy żywności.

Ponadto w odpowiedzi na sytuację epidemiczną w kraju Zachodniopomorskie WOPR ruszyło na swoim Facebooku z akcją profilaktyczną #zostanwdomuzwoprwz. Ratownicy, wraz z innymi zaangażowanymi w projekt, przedstawiają jak bezpiecznie i twórczo spędzić ten trudny czas, a także jak zadbać o siebie i innych.

W latach 2008-2020 Zarząd Województwa przekazał z budżetu ponad 3 miliony złotych na wsparcie bezpieczeństwa na terenach objętych działaniem Zachodniopomorskiego WOPR.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top