24-01-2019 » Powiat i region

Zabytkowe sztućce na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich

Bon appétit… – to wystawa niezwykłych wykwintnych sztućców, które w większości już dzisiaj nie są stosowane, a których obecność na stole od XIX wieku do lat 30. wieku XX była obowiązkowa i świadczyła o zamożności domu oraz znajomości etykiety. Zabytkowe sztućce oglądać można w Galerii Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie .

Wystawa „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie” przybliża kulturę stołu, obrazując, jak dawniej nakrywano stoły śniadaniowe, jakie akcesoria i sztućce stosowano m.in. do owoców morza, zup, dań mięsnych, deserów.

Obok powszechnie znanych noży, widelców i łyżek na ekspozycji zobaczyć będzie można m.in. widelce i szczypce do raków i homarów, akcesoria do kawioru, chwytaki do kości, zestawy do tranżerowania mięs, szpikulce do różnego rodzaju mięs, łopatki do pasztetów, sztućce specjalistyczne do warzyw, owoców i deserów (np. sztućce do serwowania lodów, szczypce do wyciskania cytryny).

– Wśród najciekawszych eksponatów zobaczymy m.in. widelczyk do pikli (ze szpatułką do zsuwania), łyżkę z grzebieniem do sosu, łyżeczki do oliwek, łyżkę do serwowania truskawek czy nożyczki do winogron. Do najstarszych eksponatów należą: łyżka do kaszy lub bigosu (XVII w.), łyżka do szpiku (XVIII w.) i nóż z uchwytem w formie rękojeści pistoletu (XVIII w.) – podaje przykłady Anna Sujecka z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, wraz z Jolantą Rybkiewicz z Zamku Książąt Pomorski w Szczecinie są kuratorami wystawy.

Na wystawie najwięcej jest akcesoriów uznanych wytwórni warszawskich Frageta i Norblina oraz różnych wytwórni niemieckich. Zobaczyć można także pojedyncze przykłady wyrobów z wytwórni braci Henneberg, Plewkiewicz i Spółka, firm amerykańskich (np. J.E. Caldwell & Co., Rogers Bros), francuskich (Christofle). W szczecińskim Zamku pokazane zostaną również wyroby tak uznanych mistrzów, jak Karol Filip Malcz (Warszawa) czy pracujący m.in. dla dworu pruskiego Johann George Hossauer (Berlin).

Sztućce i akcesoria (około 400 sztuk) wybrane na wystawę w Szczecinie pochodzą z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (zakup kolekcji sfinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Uzupełnione zostały o obiekty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz z kolekcji osób prywatnych.

Wystawa zorganizowana została przez Zamek Książąt Pomorskich we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Organizacja tego typu wystawy jest ważnym przedsięwzięciem, mającym na celu nie tylko przedstawienie historii jedzenia, ale także przywrócenie kultury stołu, która silnie przenika się z zasadami dobrych manier, obyczajów i codziennego savoir-vivre’u.

 

Wystawie towarzyszyć będą wykłady:

24 stycznia 2019 (czwartek), godz. 17.30

Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Temat wykładu:  Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie

Prowadząca: Anna Sujecka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

28.02.2019 (czwartek), godz. 17.00-18.30,

Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Temat wykładu: Obiad z księżną

Prowadzący: Damian Goławski, kierownik restauracji Park Hotel w Szczecinie

Czy na pewno wiemy, jak należy nakryć stół na uroczyste przyjęcie? Jak ustawić naczynia, ułożyć sztućce, po której stronie nakrycia ułożyć serwetkę i jak ją stosować? O zasadach nakrywania stołu podczas podejmowania znamienitych gości wizytujących Szczecin w minionych latach opowie Damian Goławski, kierownik restauracji Park Hotel w Szczecinie, gdzie na  wykwintnych bankietach i obiadach goszczono arystokratów i osobistości ze świata. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz stosownego nakrywania stołu. Partnerem wykładu jest Park Hotel w Szczecinie.

Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie

Galeria Przedmiotu (wejście J)

25 stycznia – 7 kwietnia 2019 (bilety 6 zł normalny, 4 zł ulgowy)

Wernisaż: 24 stycznia (czwartek) o godz. 17.00. Na wernisaż wstęp wolny.

 

W załączeniu zdjęcia

Podpis autor: Archiwum Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Zapraszamy!

Monika Adamowska,

rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *