05-03-2017 » Powiat i region

XXIV edycja konkursu dla pracodawców. Wyślij zgłoszenie zakładów do 31 maja 2017 r.

 Po raz dwudziesty czwarty Główny Inspektor Pracy nagrodzi laureatów prestiżowego konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Gala finałowa konkursu odbędzie się 29 listopada 2017 r. w Zamku Królewskim w Warszawie. Patronem medialnym tegorocznej edycji konkursu jest TVP Info.

Konkurs przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap konkursu odbywa się na szczeblu regionalnym. Okręgowe inspektoraty pracy przyjmują corocznie zgłoszenia zakładów do 31 maja.

Drugi etap konkursu odbywa się na szczeblu ogólnokrajowym.Okręgowe inspektoraty pracy corocznie do 31 sierpnia przesyłają do Głównego Inspektoratu Pracy dokumentacje laureatów pierwszego etapu, wytypowanych do udziału na szczeblu ogólnokrajowym (po 1 zakładzie z każdej kategorii).

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy organizują pracę w sposób zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, a także wzorowo przestrzegają przepisów prawa pracy oraz dotyczących legalności zatrudnienia. Uczestniczą w nim pracodawcy, którzy uzyskali pozytywną ocenę stanu warunków pracy w swoich firmach.

Z uwagi na zróżnicowanie zakładów pod względem wielkości zatrudnienia, charakteru produkcji i skali problemów związanych z ochroną pracy, pracodawcy są oceniani w trzech kategoriach – w zależności od liczby zatrudnionych pracowników – do 50, od 51 do 250 i powyżej 250 zatrudnionych. Konkurs przebiega w dwóch etapach. Pierwszy odbywa się na szczeblu okręgowych inspektoratów pracy, najlepsi pracodawcy zaś biorą udział w finale ogólnopolskim.

Podczas gali finałowej pracodawcy, reprezentujący zwycięskie firmy, nagradzani są statuetką MECUM TUTISSIMUS IBIS. Decyzję o jej przyznaniu podejmuje główny inspektor pracy na wniosek kapituły konkursu, w której – obok jurorów Państwowej Inspekcji Pracy – zasiadają przedstawiciele największych organizacji pracodawców i związków zawodowych. Kapituła, oceniając kandydatów do nagrody, wskazuje na firmy, w których nastąpiła znacząca, wyraźna i udokumentowana poprawa warunków pracy.

Nazwa statuetki wręczanej laureatom nawiązuje do słów Owidiusza i wyraża przesłanie konkursu: Ze mną będziesz najbezpieczniejszy. Nagroda ta jest wyrazem swoistej rekomendacji pracodawców, których cechuje dbałość o pracownika, solidność i bezpieczeństwo pracy.

Nagrodzeni dołączają do Złotej Listy Pracodawców, składającej się z laureatów poprzednich edycji konkursu, publikowanej na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy.

https://www.tvp.info/29214261/konkursu-panstwowej-inspekcji-pracy-pracodawca-organizator-pracy-bezpiecznej

Więcej informacji na stronie: www.pip.gov.pl/pl/konkursy/konkurs-pracodawca-organizator-pracy-bezpiecznej-

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *