Wywiad z Michałem Kamińskim Radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

Panie Michale mieszkańcy powiatu są zadowoleni, że w końcu mają konkretnego reprezentanta w województwie. Co nas czeka ?

W tym jak i w kolejnych latach czeka nas wiele wyzwań oraz problemów do rozwiązania. Osobiście zaangażowałem się w sprawę szpitala w Kamieniu Pomorskim wraz z radnymi powiatowymi z Prawa i Sprawiedliwości. Mam również wrażenie, że niektóre osoby z naszego regionu nie do końca chcą sprostać wyzwaniu oraz trudnej walce o nasz szpital w Kamieniu Pomorskim, ale jeszcze nic straconego i zachęcamy do współpracy dla wspólnego dobra mieszkańców. Mamy już dostęp do umowy zawartej z obecnym dzierżawcą szpitala. Obecnie umowa jest poddawana analizie prawnej. Po analizie będziemy szukali rozwiązań, które pomogą w utrzymaniu szpitala w Kamieniu Pomorskim a jeżeli będzie to możliwe jego rozwoju. Ponownie zachęcam do współpracy nad tą ważną sprawą WSZYSTKICH, którzy chcą aby szpital przetrwał. Samo poruszenie sprawy już uruchomiło też wyobraźnię innych o czym wiem i o to też chodziło aby zaangażować jak najwięcej osób z różnych stron niezależnie od poglądów.

Co się dzieje w sejmiku zachodniopomorskim ? Jak wiemy zabrakło wam niewiele aby rządzić w województwie i jesteście w opozycji ?

W ostatnim czasie odbyły się 4 sesje w sejmiku zachodniopomorskim. Na pierwszej sesji wybrano już na kolejną kadencję tego samego marszałka województwa. Łącznie jeżeli doczeka końca tej kadencji będzie marszałkiem kilkanaście lat! Zastępcami marszałka zostały również niektóre te same osoby co w poprzedniej kadencji. Ciekawostką jest fakt, że marszałek do zarządu wybrał Jarosława Rzepę z PSL, który defakto nie został wybrany radnym województwa. Jest to jedyna osoba w zarządzie i w radzie sejmiku bez mandatu radnego więc bez prawa do głosowania nad sprawami województwa. Najprawdopodobniej jego obecność jest podyktowana tym, że na wszystkich 30 radnych tylko dwóch jest z ramienia PSL. Platformie z Nowoczesną były potrzebne te 2 głosy do stworzenia większości ,plus jeszcze jeden z SLD, który został radnym. Zostałem wybrany wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju, Promocji i Współpracy Międzynarodowej. Niedawno razem z Przewodniczącą klubu PiS w sejmiku Małgorzatą Jacyną-Witt i Adwokatem Boguckim wizytowaliśmy spółkę dysponującą środkami z UE podległą marszałkowi, korzystając przy tym z nowych uprawnień radnych. Obecnie radny na możliwości uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń oraz wglądu w działalność urzędu oraz spółek, osób prawnych, zakładów, przedsiębiorstw i innych samorządowych jednostek organizacyjnych. Widać było , że nie do końca marszałek był tym faktem zachwycony bo na sesji stwierdził, że jest to „wasze zbójeckie prawo” co według mnie daleko odbiega od postawy prodemokratycznej. W trakcie wizytacji wyszło dużo ciekawych faktów co wyjaśnia niespokojną wypowiedź marszałka. Na plus było głosowanie wsp. Nieruchomości mieszkalnej w Kamieniu Pomorskim. Przekonałem naszych radnych do głosowania za interesem mieszkańca naszej gminy. Bardzo wiele jeszcze przed nami. Mamy dużo pomysłów na całe województwo i będziemy je realizować na tyle na ile się to da będąc w opozycji.

Jaki jest klimat w sejmiku? Za czym i przeciwko czemu jesteście ?

Ja osobiście jak i klub do którego należę jest bardzo aktywny. Od początku zapowiadaliśmy, że będziemy aktywnymi radnymi. Sam osobiści już złożyłem kilka interpelacji i planuje już szereg następnych, które pozwalają ustalać w jakiej kondycji jest nasze województwo i co zrobić żeby było lepiej. Dla mnie jako Polaka dziwne jest wyjątkowe traktowanie określonych polityków i firm z Niemiec. Zaproszenia tylko polityków z konkretnej niemieckiej partii. Ciekawe jest to, że firmy zajmujące się pozyskiwaniem energii z wiatru pochodzące z Niemiec i utworzone tu Polsce są przez marszałka nagradzane. Zdecydowanie jestem za tym aby wspierać rodzime Polskie firmy, które potrzebują tego wsparcia najbardziej. Popieram współpracę z naszymi sąsiadami ale na uczciwych i partnerskich zasadach czego nie widać np. w przypadku gazociągu z Rosji do Niemiec przez Bałtyk – NORD Stream. Inwestycje w infrastrukturę taką jak drogi, chodniki itp. Znajdują u nas zdecydowane poparcie.

Jakie działania w regionie są dziś znaczące dla naszej przyszłości ?

Obecnie Gazoport w Świnoujściu ma być rozbudowywany co wzmocni nasz region. Budowa drogi S 3 oraz tunelu w Świnoujściu to fakt i duże możliwości dla wielu przedsiębiorstw z naszego regionu. Przeprawa promowa powoduje, że czas jaki tracimy w wielu przypadkach jest nieracjonalny dla budżetu różnych firmą i przez to nie opłaca się wchodzić na ciekawy rynek Świnoujścia. Zdecydowanie mogę dziś powiedzieć, że gdyby nie zaangażowanie Ministra Joachima Brudzińskiego oraz innych osób w dążeniu do tego naszego wspólnego celu jakim jest tunel i droga S 3 nadal byśmy stali w martwym punkcie. Lepsza komunikacja zdecydowanie uatrakcyjni tereny nadmorskie. Trzeba dobrze wykorzystać w najbliższych latach ten skok rozwojowy to wszyscy na tym skorzystają ale pamiętajmy, że dla niektórych staniemy się również konkurencją.

Z radnym Sejmiku rozmawiał Waldemar Taranowicz

2 komentarzy na temat: Wywiad z Michałem Kamińskim Radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

  1. Avatar Anna pisze:

    Z naszego powiatu. Młody to może dużo zrobić dla naszego kraju i mam nadzieję naszego regionu.

  2. Avatar Zenek pisze:

    Z naszego Kamienia. Proszę o naszym mieście pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *