Wymarzone ogrodzenie – 5 zasad, o których trzeba pamiętać

Wybierając ogrodzenie stalowe, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, które dokładniej zdefiniują nasze oczekiwania użytkowe i wizualne. Tylko wtedy możemy być pewni, że efekt końcowy okaże się dla nas satysfakcjonujący. O czym zatem należy pamiętać kiedy postanowimy ogrodzić naszą posesję?

Budując dom, stajemy przed koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Niektóre z naszych wyborów muszą być szczególnie dobrze przemyślane, bo dotyczą rozwiązań i produktów mających pełnić swoje funkcje przez wiele lat. Jedną z takich kwestii jest zakup ogrodzenia, który wielu inwestorów niesłusznie pozostawia na ostatni etap prac budowlanych, kiedy to budżet inwestycji jest już mocno wyczerpany. Co oferuje rynek, na jakie aspekty powinniśmy zwracać uwagę i jakich błędów unikać? Podpowiadamy!

Funkcja ogrodzenia

Projektując i organizując strefę przydomową powinniśmy przede wszystkim zaplanować główną funkcję jaką ma spełniać nasze ogrodzenie. Chcemy, żeby wyglądało atrakcyjnie? Ma powstać w celu odgrodzenia naszej posesji od drogi lub terenu sąsiadów? Czy może ma zabezpieczać nasz dobytek
i chronić przed nieproszonymi gośćmi? Każdy z tych celów narzuca trochę odmienne ogrodzeniowe wybory. Jeżeli na przykład zależy nam na odcięciu się od zanieczyszczeń drogowych to chętniej wybierzemy przęsła nieprzezierne, a gdy chcemy, aby ogrodzenie utrudniło zadanie nieproszonym gościom wtedy najlepiej zdecydować się na wzory pionowe, ponieważ po takich trudniej się wspiąć. Wybór należy do nas, a oferta rynkowa jest naprawdę bogata.

Funkcja ochronna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla ogrodzeń pionowych – mówi Marian Przybylski, prezes firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Wersje z poziomym układem przęseł także mogą zapewniać bezpieczeństwo naszej posesji. Wystarczy wybierać te, których przezierność jest niewielka, a szczeliny bardzo wąskie, jak np. model Trawertyn z linii Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych – uzasadnia.

Wrażenie od wjazdu

Ogrodzenie wybieramy też – a może i przede wszystkim – ze względu na jego wygląd, przy czym dobrze jest dopasować formę przęseł i słupków do architektury naszego domu i stylistyki posesji. Modele zdobione, bogate w detale, kojarzące się z kowalskim rękodziełem dobrze komponują się z domami o formie tradycyjnej, ze skośnymi dachami i dodatkami takimi jak kolumny czy wole oczka przywołującymi na myśl styl dworu polskiego. Z kolei do domów nowoczesnych, o minimalistycznej formie, często z płaskimi dachami i dużych przeszkleniach lepiej pasują formy proste, stanowiące doskonałą ekspozycję dla bryły. Dobrą propozycją na takich posesjach są ogrodzenia frontowe dostępne w kompleksowych systemach składających się z bramy, furtki, słupków, przęseł i dodatkowych elementów takich jak lampy czy moduły sterowania.

Trwałość na lata

Poszukując idealnego ogrodzenia warto też zwrócić uwagę na jego jakość. Zwykle to inwestycja na całe życie, więc dobrze jest sprawdzić wytrzymałość produktu na wilgoć, promieniowanie słoneczne czy niskie temperatury. Istotny jest także materiał, z którego zostało wykonane ogrodzenie i procesy produkcyjne, w wyniku których powstało. Dotyczy to również wpływu produkcji na środowisko naturalne. – W naszych ogrodzeniach wykorzystujemy system Duplex – opowiada Marian Przybylski. – To metoda polegająca na nałożeniu na ogniową powłokę cynkową specjalnej powłoki malarskiej, która przedłuża trwałość pokrywy do około 40 lat. Zwracamy też uwagę na to, aby stosowane przez nas technologie minimalizowały szkodliwe odpady. I tak dzięki wykorzystywanej metodzie przenikania ograniczamy spawanie, które nie jest wymagane dla wszystkich połączeń.

Bez napraw i konserwacji

Niezwykle istotnymi aspektami, które również należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu ogrodzenia, są właściwy montaż i późniejsza pielęgnacja podczas użytkowania. Poprawnie wykonany montaż jest bardzo ważny, albowiem tylko on gwarantuje bezusterkowe użytkowanie ogrodzenia przez wiele lat. Dlatego procentuje zakup u doświadczonych producentów, długo funkcjonujących na rynku, którzy gwarantują profesjonalną pomoc i doradztwo w tym zakresie. Wreszcie pielęgnacja – z pewnością nikomu nie zależy na tym, aby zaraz po postawieniu ogrodzenia pojawiała się konieczność jego konserwacji. Warto więc wybierać takie rozwiązania, które zapewnią, że przez wiele lat nie straci ono swojego pierwotnego wyglądu i właściwości. Wtedy ogrodzenie otaczające nasz dom będzie elementem, którego widok codziennie wprawi nas w dobry nastrój.

5 zasad wyboru ogrodzenia:

– pomyśl o jego głównej funkcji

– zachowaj spójność z estetyką domu i otoczenia

– jakość stawiaj ponad cenę

– zadbaj o prawidłowy montaż

– pamiętaj o konserwacji ogrodzenia

Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem.

 

 

To top