28-01-2018 » Powiat i region, Wolin

Wybuch gazociągu w Wielkopolsce- Czy w Wolinie ta sytuacja się powtórzy?

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do straży pożarnej tuż po północy. Pierwsze informacje, które spływały do strażaków dotyczyły rzekomego pożaru stacji paliw. Łuna była widoczna  w promieniu  kilkudziesięciu kilometrów. Według świadków zdarzenia, płomienie sięgały kilkunastu metrów. W miejscu rozszczelnienia powstał kilkudziesięciometrowy rów. Odcinek, w którym doszło do rozszczelnienia został odseparowany.

 

Nie ma ofiar pożaru po rozszczelnieniu i wybuchu gazociągu w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie), do którego doszło w nocy z czwartku na piątek 25 na 26 stycznia  – podały służby wojewody. Ewakuowano 20 osób, spłonęły trzy budynki mieszkalne i jeden gospodarczy. W piątek szef MSWiA Joachim Brudziński przyznał 108 tys. zł na zasiłki dla rodzin poszkodowanych w pożarze.

Z fragmentu gazociągu, który w nocy z czwartku na piątek rozszczelnił się w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie) usunięto już resztki gazu. Oznacza to, że na teren w okolicy uszkodzonej instalacji i pożaru mogą wejść policjanci i eksperci badający okoliczności awarii.

Jeszcze w nocy operator gazociągu, spółka Gaz-System odciął miejsce nieszczelności. Przez wiele godzin prowadzone było kontrolowane wypalanie i usuwanie gazu z wyłączonego odcinka. Przed zakończeniem tej czynności wejście w okolice miejsca, w którym doszło do rozszczelnienia, było niemożliwe.

W akcji gaśniczej brało udział ok. 50 zastępów straży pożarnej, ok. 160 strażaków, a także ok. 80 policjantów.

– To była bardzo trudna akcja ze względu na promieniowanie cieplne a także ze względu na brak wiedzy w pierwszej fazie – my jechaliśmy do pożaru na stacji paliw – powiedział dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu mł. bryg. Jarosław Kuśmirek.

Do niedzieli wieczorem możliwe będą utrudnienia w dostępie do sieci gazowej, energii elektrycznej i wody. Problemy mogą wystąpić nie tylko na terenie miasta i gminy, ale także w okolicznych miejscowościach.

Obecnie po nocnym pożarze ok. 4 tys. odbiorców pozostaje bez dostępu do gazu. Przedstawiciele spółki Gaz-System zapewnili, że firma ma dostarczyć na miejsce cysterny ze skroplonym gazem LNG, który zostanie wprowadzony do sieci tak, by jeszcze w piątek była możliwość wznowienia dostaw.

Rozszczelnieniu uległ gazociąg przesyłowy DM500 Poznań-Rogoźno. Dyrektor poznańskiego oddziału spółki Gaz-System Wojciech Łojewski poinformował w piątek, że odcinek gazociągu, na którym doszło do rozszczelnienia, został odseparowany.

Na miejsce zdarzenia przybył wojewoda wielkopolski. Zbigniew Hoffmann zadeklarował pełną pomoc i wsparcie finansowe oraz prawne osobom poszkodowanym.

Jak podano w komunikacie biura prasowego wojewody, bezpośrednio po zakończeniu akcji gaśniczej służby przystąpią do naprawy zniszczonej infrastruktury.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podało w piątek, że do Murowanej Gośliny na posiedzenie gminnego sztabu udała się wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, która będzie rozmawiać o pomocy poszkodowanym. W południe w Poznaniu odbędzie się zwołane przez wojewodę posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Podczas spotkania przedstawiona zostanie aktualna sytuacja na miejscu zdarzenia oraz formy pomocy dla poszkodowanych osób.

Przyczyny zdarzenia zbada specjalna komisja.

Komentarz

W środę 24 stycznia 2018 r. w gazecie Nowym Pomorzanin opisaliśmy w artykule pt. „Skandal czy tylko drobne uchybienia? Radny Rudnicki skarży uchwałę Rady Miejskiej w Wolinie do Wojewody.” Sytuacja związana jest z zamiarem Gminy Wolin dzierżawy nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod kopalnię kruszywa tuż przy rurociągu gazowym wysokiego ciśnienia. Zwracaliśmy uwagę, że kopalnia kruszywa stanowić będzie bardzo poważne zagrożenie dla przebiegającego rurociągu. Nie minęły dwa dni, gdy materiał ten trafił do naszych czytelników, a w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie), doszło w nocy z czwartku na piątek (z 25 na 26 stycznia 2018 r.)  do  rozszczelnienia rurociągu gazowego i wybuchu gazu. W  listopadzie 2013 pisaliśmy o wybuchu gazociągu w miejscowości Janków Przygodzki (woj. wielkopolskie). W wyniku eksplozji zginęły dwie osoby, a 14 zostało rannych. Spłonęło 10 budynków mieszkalnych i dwa gospodarcze.

Czy tu w Wolinie na terenie naszego powiatu musi dojść do podobnego zdarzenia, by informacja o zagrożeniu katastrofą na ogromną skale dotarła w końcu do Burmistrza Wolina, Radnych Rady Miejskiej tej gminy i innych osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w tym kraju? W bliskiej odległości od granicy planowanej kopalni kruszywa występują dwa gazociągi, tj. średniego ciśnienia w/c DN3OOO relacji Wolin – Świnoujście oraz wysokiego ciśnienia, tj. gazociągu w/c  DN8000 relacji Świnoujście – Szczecin. Wydobywanie kruszywa na masowa skalę prędzej lub później doprowadzi do obsunięcia się ziemi pod rurociągiem i jego rozszczelnienia. A jego wybuch może być znacznie większy i groźniejszy niż te, jakie miały miejsce na terenie Województwa Wielkopolskiego. Takie zdarzenie stanowić będzie poważne zagrożenie dla systemu energetycznego naszego państwa, Skarb Państwa poniesie bardzo wysokie straty. Naprawa gazociągu potrwa długo co zagrozi poważnie bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Nie zależy mi na satysfakcji, kiedy powiem „A nie mówiłem”, gdy w Wolinie dojdzie do rozszczelnienia gazociągu i wybuchu gazu. Wolę, gdy dzięki temu ostrzeżeniu zostanie zrobione wszystko, by w tym miejscu do takiej katastrofy nigdy nie doszło. Apeluję do Pana, Panie Wojewodo. Apeluję do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pana Joachima Brudzińskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, o przyjrzeniu się bliżej tej sprawie i podjęcie zdecydowanych i szybkich kroków, by zabezpieczyć interes Państwa Polskiego.

Waldemar Taranowicz

 

2 komentarzy na temat: Wybuch gazociągu w Wielkopolsce- Czy w Wolinie ta sytuacja się powtórzy?

  1. Avatar Andrzej pisze:

    Nie wierzę, że komuś przyszło do głowy prowadzić kopalnię kruszywa w pobliżu przebiegu rurociągu z gazem. A gdzie są służby tego kraju?

  2. Avatar Gienek pisze:

    Służby tego kraju chyba śpią. Jasiewicz nie jedno ma na sumieniu i nic się nie dzeje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *