„Wszyscy jesteśmy strażakami!”. Polsko-ukraińska integracja w Gościnie

W poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.,  kończy się polsko-ukraiński obóz dla dzieci.  Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego młodzież – podczas wakacyjnego wypoczynku –  mogła poznać pracę strażaka w praktyce. Zajęcia wypełniały też wycieczki po okolicy. Z uczestnikami spotkała się w miniony piątek Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.Letni wypoczynek dla polsko-ukraińskiej grupy młodzieży zorganizował Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W obozie biorą udział dzieci w wieku od 10 do 16 lat,  liderzy lokalnych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Organizacja na ten cel otrzymała dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

– To szansa na integrację, ale przede wszystkim aktywny, wakacyjny wypoczynek połączony ze zdobywaniem praktycznych umiejętności – mówi  Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Obóz rozpoczął się planowo 2 sierpnia i potrwa do poniedziałku, 8 sierpnia 2022 r.
–  Wśród młodzieży z Ukrainy są osoby, które straciły na wojnie najbliższych. Podczas spotkania mieliśmy okazję również wysłuchać życzeń od ambasadorów Ukrainy w Polsce i Polski w Ukrainie – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
Każdy dzień wypełniony był różnymi aktywnościami.  Oprócz ogólnorozwojowych ćwiczeń, uczestnicy obozu uczyli  się obsługi sprzętu pożarniczego, musztry czy pierwszej pomocy. Zaplanowano też wykład na temat polskiej i ukraińskiej historii straży pożarnej.

Uczestnicy zwiedzali też punkt edukacyjny przygotowany przez nadleśnictwo Gościno czy pojechali na wycieczkę do Kołobrzegu.

Jak podkreśla Piotr Dolata, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Szczecinie szkolenie ochotnika strażaka należy rozpocząć od dzieci i młodzieży, gdyż wówczas po kilku latach szkolenia ratownik MDP, przechodząc do grupy seniorskiej zna zasady panujące w ratownictwie, potrafi udzielić pomocy, obsługiwać sprzęt techniczny.

Zadanie koordynuje Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Galeria

zdjęcie grupowe uczestników w czerwonych koszulkach
zbiórka na placu uczestników obozu
dziecko w bojowym stroju strażaka
strażak prezentuje sprzęt i deponstruje jak prawidłowo polewać wodą pod ciśnieniem
próba gaszernia konrolowanego pożaru podczas ćwiczeń przez uczestnika obozu
dzieci grają na boisku
wspólne zdjęcie grupowe

 

 

 

Zdjęcia i relacja pod adresem: https://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/wszyscy-jestesmy-strazakami-polsko-ukrainska-integracja-w-goscinie

To top