Wspomnień czar cz. II

25 listopada 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór wspomnień o naszym mieście.
Było to drugie spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono wschodnią część Międzyzdrojów. Obecni na spotkaniu mieszkańcy chętnie dyskutowali i dzielili się swoimi wspomnieniami. Podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotowała Monika Jakubowska – starszy bibliotekarz, zobaczyliśmy jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniły się ulice i budynki przy Promenadzie Gwiazd, 1000-lecia Państwa Polskiego, Zwycięstwa, Książąt Pomorskich Traugutta, Kościuszki, Pomorskiej, Ludowej, Turystycznej.
Wspominaliśmy Hotel Slavia, w którym były kręcone sceny do filmu „Zbrodniarz i panna” z 1963 r. w reżyserii Janusza Nasfetera. Obecnie w tym miejscu znajduje się FWP Posejdon. Dowiedzieliśmy się także, że w dzisiejszym FWP Fregata, do końca lat 50-tych XX w. mieścił się szpital.
Ciekawą informację usłyszeliśmy o budynku, w którym w trakcie II wojny światowej znajdowało się więzienie obozu pracy w Międzyzdrojach. Cele były bardzo małe i skazanego zamykano w pozycji stojącej. Po wojnie dalej funkcjonowało tam więzienie Urzędu Bezpieczeństwa. Później teren ten należał do Juwenturu, następnie budynek przekształcono w lokal Laguna. Obecnie w tym miejscu znajduje się apartamentowiec WECHTA.
Dowiedzieliśmy się, że na terenie dzisiejszego Ośrodka Polino znajdowała się renomowana szkoła Baltenschule. Na przełomie lat 30. i 40. XX w. uczęszczał do niej, pochodzący ze szlacheckiego niemieckiego rodu, Claus von Amsberg, późniejszy mąż królowej Holandii – Beatrix.
Wspominaliśmy cukiernię Krymską i zakład fotograficzny Pana Wiśniewskiego, które znajdowały się przy ul. Zwycięstwa, a także pamiętne imprezy w Piekiełku, Agawie, Sorento, Syrenie czy Astorii.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym będziemy rozmawiać o środkowej części miasta obejmującej m.in. ulice Krasickiego, Światowida, Mickiewicza, Kopernika, Międzynarodowy Dom Kultury.
Osoby, które chciałyby udostępnić swoje zdjęcia, pocztówki oraz pamiątki związane z Międzyzdrojami do prezentacji lub na wystawę, prosimy o zgłaszanie się do pracowników biblioteki.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją na temat naszego miasta pt. „Słoneczne Międzyzdroje. Historia i przyroda” pod red. K. Kozłowskiego i B. Jakuczuna dostępną w naszej wypożyczalni.

Bibliotekarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *