09-04-2018 » Powiat i region

Wspaniała muzyczna karta ponadczasowej brytyjskiej grupy „The Beatles” zakończyła się 10 kwietnia 1970 roku

Uważana za jeden z najważniejszych zespołów w nowożytnej erze muzyki, brytyjska grupa „The Beatles”, 10, kwietnia 1970 roku przestała istnieć. Ten kwartet powstał w 1956 roku jako formacja „The Quarrymen”, by cztery lata później przemianować się na „The Beatles”.

Grupę niezmiennie tworzyli: John Lennon (gitara, śpiew), Paul McCartney (gitara basowa, śpiew), George Harrison (gitara, śpiew) oraz Ringo Starr (perkusja, śpiew). „The Beatles” rozpoczynali jako zespół grający głównie rock ’n’ roll. Bezsprzecznie uznawany jest za jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki rockowej.

Przez prawie całe lata sześćdziesiąte minionego stulecia wyznaczali nowe trendy muzyczne, a ich utwory były wzorem dla przyszłych zespołów muzycznych. Albumy takie jak – „Rubber Soul, Revolver”, „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, „The Beatles” i „Abbey Road”, powszechnie były i są uznawane za wyprzedzające swoją erę arcydzieła muzyki rockowej.

Beatlesi byli pod wieloma względami zespołem bardzo wyjątkowym.

Nikt inny przed nimi ani po nich, nie doczekał się tylu analiz, czasem tak dogłębnych, że sami zainteresowani przyznawali, że ich nie rozumieli. Ich spuścizna pozostaje inspiracją dla wielu innych muzyków. Mimo że nie byli wirtuozami i nie znali… (a to ciekawe!) notacji muzycznej, potrafili pogodzić sukces na polu kultury elitarnej, z sukcesem na polu kultury masowej.

Do „The Beatles” należy najwięcej muzycznych odkryć oraz rekordów. Zdobyli kilka niezwykle prestiżowych nagród Grammy oraz Oscara za film „Let It Be”.

Koncertowali niemal wszędzie; w Europie, Ameryce, Azji oraz w Australii.

Magazyn „Rolling Stone” umieścił na pierwszym miejscu na swojej liście pięciuset najlepszych albumów ich znakomitą płytę „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”.

Szacuje się, że pod koniec lat 90. sprzedana została miliardowa płyta Beatlesów.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *