03-12-2019 » Powiat i region

Wolontariusze świętują!

Mają otwarte serca i chcą bezinteresownie pomagać. Są tam, gdzie potrzebna jest pomocna dłoń, słowo otuchy czy solidarne wsparcie. O swoich działaniach mówią, że tak trzeba. Kto raz spróbuje, na tym nie poprzestaje. 5 grudnia obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

W województwie zachodniopomorskim nie brakuje ludzi społecznie zaangażowanych, którzy chcą zmieniać na lepsze swoje małe ojczyzny. Jest nas coraz więcej. Świetnie pokazuje to sukces Programu Społecznik i zrealizowane do tej pory „społecznikowskie” pomysły. Ten pozytywny kierunek możliwy jest przede wszystkim dzięki wolontariuszkom i wolontariuszom. Dziękuję za waszą dobrą energię, życzliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dobra współpraca na linii samorząd – NGO pozwala zrealizować wiele ważnych społecznie inicjatyw, w tym promujących bezinteresowne pomaganie. Z danych Regionalnego Centrum Wolontariatu w Szczecinie wynika, że najczęściej angażujemy się w działania na rzecz innych osób – z niepełnosprawnością, dzieci czy seniorów. Zainteresowanie wolontariatem jest coraz większe, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Z raportu Stowarzyszenia Klon Jawor z 2018 r. – „Kondycja organizacji pozarządowych” wynika, że ponad 60% organizacji korzysta z pomocy wolontariuszy. To zadawalający wynik, ale w wolontariat angażuje się zaledwie ok. 20% Polaków.

Z tego względu Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego podejmuje działania, by rozwijać wolontariat wśród wszystkich grup – dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Jednym z takich flagowych przedsięwzięć jest roczny projekt finansowany ze środków budżetu województwa „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat”. Dzięki niemu, Regionalne Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu POLITES (odpowiadają za realizację przedsięwzięcia) może promować wolontariat w całym województwie.

Organizacja przeprowadza na co dzień warsztaty dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, organizuje wyjazdy studyjne, wspiera NGO współpracujące z wolontariuszami, prowadzi spotkania z najmłodszymi mieszkańcami regionu oraz wolontariuszami ze Szkolnych Klubów Wolontariusza.

Ale to nie wszystko, centrum wolontariatu zachęca mieszkańców regionu, a w szczególności młodych ludzi do angażowania się w społeczne inicjatywy, np. podczas akcji „Godzina dla Szczecina” oraz „Godzina Twojej miejscowości”. W tym roku wzięło w nich udział aż 35 grup, które zakasały rękawy i przez godzinę wykonywały różne prace. Udało się np. uprzątnąć zaniedbane nagrobki czy przeprowadzić zbiórkę książek i udostępnić lektury mieszkańcom osiedla.

W ramach projektu „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat” realizowany jest także konkurs skierowany do organizacji i instytucji, które współpracują z wolontariuszami „Barwy Wolontariatu 2019”. To świetna okazja, by w sposób szczególny docenić i nagrodzić zaangażowanie i aktywność mieszkańców Pomorza Zachodniego, pokazać różnorodność ich działań. Nagrody będą przyznawane w kategoriach wolontariat indywidualny i grupowy. O tym kto zwycięży dowiemy się podczas finału, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 7 grudnia w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Ale to nie wszystko „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat” widoczne jest także na ulicach za sprawą wykonywanych przez młodzież murali. Możemy je zobaczyć m.in. przy ul. Dworcowej 19 w Szczecinie, w Nowogardzie (Szkoła Podstawowa nr 2), Kołobrzegu (Zespół Szkół nr 1) czy Dobropolu (Sołectwo Dobropole). Łącznie powstanie ich 10.

Na realizację „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat” w tym roku przeznaczono ponad 99 tys. zł.

PARTYcypacja – świętujemy wolontariat

Cz.I – 7 grudnia o godz. 17.00 – Barwy Wolontariatu

Miejsce: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, sala kameralna

Cz. II  – 7 grudnia o godz. 18.00 – Tort i muzyka

Miejsce: Piwnica Kany,

Organizatorem gali jest Regionalne Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu POLITES.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *