01-04-2017 » Powiat i region

Wiosna, Wiosenka – coraz bardziej bujna i kolorowa

Za oknami mamy całkiem wspaniałą, coraz bujniejszą i coraz piękniejszą soczystą zieleń, przy czym coraz bardziej też radują nas wszelakie kolory kwiatów. Nie dziwota, wszak to w pełni Wiosna, Wiosenka. Zazieleniły się więc liczne krzewy, trawa zrobiła się bardzo soczyście zielona. Wiele kwiatów zakwitło na przeróżnych krzewach i drzewach owocowych. Pojawiły się przepiękne kielichy różnokolorowych magnolii, są też żółte w swej intensywności gęsto ukwiecone forsycje. Wiele drzewek owocowych już się nawet zabieliło i zaróżowiło się gęstością swego kwiatostanu.

W powietrzu zauważyć można pierwsze bąki, trzmiele czy pracowite pszczoły. O ptakach związanych nieodłącznie z naszym krajem czyli boćkach, żurawiach już nie wspomnimy, które zawitały do swych tych samych gniazd (a to ciekawe) już w drugiej połowie marca.

Wiosna pełną parą; można by rzec. I taka właśnie jest Matka – natura. A że w tym roku nie doświadczyliśmy w pełni zimy tej srogiej i białej, to inna para kaloszy. No może oprócz całego stycznia tak było. Wszak już kilka dekad temu naukowcy ostrzegali, że idzie globalne ocieplenie to widać ta przypowieść zaczyna się spełniać. W co wielu sceptyków w ogóle jak do tej pory nie wierzyło. A jednak.

Tak na dobrą sprawę natura i przyroda zarazem broni się przed różnymi świństwami wytwarzanymi przez nas samych czyli homo sapiens. To prawda. Wielu nie wyobraża sobie i nie zdaje sobie też sprawy, że wyrządza tym samym krzywdę innym i im samym. Czy to logiczne? Oczywiście, że nie, bo teraz (kiedyś było zapewne podobnie) mamy rządzę pieniądza, co jest zapewne dla wielu „atutem bardzo” przekonywującym i niepowtarzalnym, robi przy tym swoje i takie są niestety przykre dla naszej Matki – Ziemi prawa naszej współczesnej cywilizacji.

Wpływ chemii na nasze środowisko i nas samych, aż przykro mówić – jest coraz to większy. I to z roku na rok, mimo rozlicznych obostrzeń, przeróżnych zakazów, te są oczywiście częstokroć łamane. Żadne kary – i te horrendalne, nie złamią tych wszystkich w swych poczynaniach i zamiarach zarazem, którym niestety przyświeca tylko żądza pieniądza za sprawą coraz bardziej – jak raczymy się powtórzyć, chemii, która całe społeczeństwa osłabia, niszczy klimat i wielkie powierzchnie na Ziemi, które niegdyś były przecież istnymi mekkami spokoju i błogości wszechobecnej natury. Tej prawdziwej, najprawdziwszej.

Wiosna, która do nas wkroczyła, wszystkich dosłownie cieszy, i to bez dwóch zdań, pozwala nam choć na chwilę zapomnieć o naszych mankamentach i słabościach. Żyjemy zwykle dniem dzisiejszym, nie jutrem i tym co będzie za tydzień, miesiąc czy więcej. I tak na dobrą sprawę  liczy się teraz ta właśnie nadeszła piękna pora roku, która daje nam wszystkim ożywienie dosłownie wszędzie i wśród wielu. Wiadomo, przyroda budzi się do życia. I my ludzie z nią też.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *