Wiosna pod znakiem przyrody w CWM Grodno

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów po raz kolejny zaprasza uczniów szkół podstawowych z woj. zachodniopomorskiego do udziału w lekcjach przyrodniczych prowadzonych na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Jednocześnie wszystkie szkoły mogą zgłaszać się do konkursu, w którym nagrodą jest doposażenie pracowni przyrodniczej.

Projekt „Zupełnie inna lekcji przyrody” realizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. Wyjątkowe położenie obiektu – w sercu Wolińskiego Parku Narodowego oraz na skraju klifowego wybrzeża Morza Bałtyckiego – pozwala na obserwowanie jedynego w swoim rodzaju środowiska naturalnego. Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych (od klasy I wzwyż) z obszarów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców z woj. zachodniopomorskiego.

Uczestnicy projektu mają niepowtarzalną okazję, aby wcielić się w rolę odkrywców i badaczy i poznać otaczającą ich przyrodę. Jednodniowe zajęcia edukacyjne są połączeniem badań terenowych z doświadczeniami i obserwacjami powadzonymi m.in. w profesjonalnie wyposażonym laboratorium. Lekcje są przygotowane i prowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk biologicznych, a ich zakres obejmuje bardzo różnorodne zagadnienia i tematy przyrodnicze: od badania i porównywania próbek wody, poprzez poznawanie bioróżnorodności Wolińskiego Parku Narodowego, aż po geoekosystem plaż, wydm i klifów.

Zapisy na zajęcia, które prowadzone będą w terminie od 10 marca do 18 czerwca 2020, prowadzone są za pośrednictwem strony Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów: www.centrum-grodno.pl. Na stronie dostępny jest też harmonogram zajęć oraz tematy realizowanych zajęć. Dotychczas w zajęciach prowadzonych przez Fundację EFRWP od 2016 roku w CWM Grodno udział wzięło już ponad 8000 uczniów. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny.

Konkurs ,,Szkolna Zupełnie Inna Lekcja Przyrody”

Wszystkie szkoły z województwa zachodniopomorskiego mogą także wziąć udział w konkursie pt. „Szkolna Zupełnie Inna Lekcja Przyrody”. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariusza zajęć przyrodniczych i ich zrealizowaniu poza budynkiem swojej szkoły – wśród dzikiej lub półdzikiej przyrody, np. w lesie czy na łące. Warunkiem udziału w konkursie jest przeprowadzenie zajęć metodą badawczą oraz z użyciem sprzętu badawczego. Konkurs trwa do 15 czerwca 2020 roku zgodnie z zasadami regulaminu dostępnego tutaj: http://bit.ly/2Srsqo1

7 szkół, które wykażą się najbardziej kreatywnymi pomysłami na zajęcia, zostanie nagrodzonych sprzętem do pracowni przyrodniczej o wartości 2000 zł. Szczegóły oraz regulamin dostępne są na stronie Centrum: www.centrum-grodno.pl

***

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej. 

Więcej informacji: www.centrum-grodno.pl

***

Już 30 lat Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich oraz pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi. Działalność EFRWP skupia się na wspomaganiu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz realizacji szeregu inicjatyw i projektów edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

W ciągu 30 lat na rozwój polskiej wsi Fundacja EFRWP przekazała ponad 1,5 mld zł.
Ponad 9,5 tys. dotacji, blisko 16 tys. preferencyjnych pożyczek oraz kredytów trafiło do gmin, szkół, organizacji pozarządowych, rolników oraz przedsiębiorców.
70 tys. uczniów, ponad 3,2 tys. nauczycieli oraz blisko 800 organizacji pozarządowych i nieformalnych grup działania z terenów wiejskich wzięło udział w programach edukacyjnych i prospołecznych realizowanych przez EFRWP.

Fundacja jest współorganizatorem Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa – jednej z najważniejszych konferencji w branży rolno-spożywczej. W wydarzeniu z udziałem przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki co roku uczestniczy blisko 3000 gości.

W 2015 roku Fundacja utworzyła w Grodnie k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie) Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie prowadzi część swojej działalności statutowej. W CWM Grodno realizowane są projekty w dziedzinie ochrony przyrody, nauki, edukacji, kultury oraz konferencje. Jedną z nich jest cykl „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, w ramach którego w gronie m.in. ekspertów, przedstawicieli rządu i agencji rządowych, poruszane są najistotniejsze tematy związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną klimatu.

Więcej o Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Justyna Klepacz
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP
kom.: (+48) 509 331 791

To top