04-04-2016 » Powiat i region

Wiosenny kwiecień przywitał nas ciepłem i kolorowym kwieciem.

Początek wiosennego kwietnia wręcz wymarzony. Wielu mówi, że właśnie wiosna jest dla nich najpiękniejszą porą roku. Coś w tym jest. Wszak budzi się z zimowego letargu przyrodsa i zarazem natura.

Wspaniała i bardzo ciepła pogoda z ponad 20. stopniowymi temperaturami daje nadzieję na to, że właśnie ten miesiąc będzie udany. Wszem i wobec bujnie się kwietniowa wiosna okrywa wiele krzewów i drzew. Powoli zapominamy o tych pierwszych kwiatach zwiastujących nadejście wiosny, jakimi były przebiśniegi, śnieżyce czy krokusy, których jeszcze gdzie nie gdzie nawet sporo. Zapominamy o przymrozkach.

Teraz przepięknie na żółto kwitną krzewy forsycji, są już śmiało pokazujące się pąki bzu, i hortensje puszczają pierwsze listki, a to przecież ciepłolubna roślina,. Tudzież zielenią się modrzewie. Jedyne iglaste drzewa, które zrzucają swoje igły na zimę. Budzą się również pomału, kasztanowce, jak i jesiony oraz buki. Są też gdzieniegdzie nieodłączne wiosną przepiękne wielkie kwiaty pachnących magnolii. A jako ciekawostkę dodamy, że polskim miastem magnolii jest… Szczecin.

Na wielu wiśniach, także tych dzikich, kwiecie bujne że hej. Przyroda i natura budzą się z „zimowego” (bo jakaż to była zima?) letargu.

Działkowcy zacierają ręce, bo i się nie mogli doczekać, i robią już pierwsze prace nie tylko porządkowe na swych niewielkich poletkach. Tam też wiele drzew okryło się już przepięknymi kolorami drobnych kolorowych kwiatków, a i w powietrzu nawet można usłyszeć trzmiela czy pszczołę, a także ujrzeć lecące żółte motyle („cytrynówki”).

Tak czy siak, wiosna pełną gębą, tylko że… na krótko, bowiem od środy do przyszłego poniedziałku ochłodzi się do około 13 stopni. A w weekend będzie już tylko 9 – 10 stopni C. Od czasu do czasu również popada.

Tymczasem upajajmy wzrok kolorami wiosennych kwiatów na krzewach i drzewach, i cieszmy się, że do lata coraz bliżej.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *