Wiosenne Koncerty Gitarowe powracają na żywo

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na wyjątkowe koncerty nie tylko miłośników muzyki klasycznej. Podczas tegorocznej edycji wystąpią artyści łączący pasję, muzykalność oraz technikę gry na najwyższym poziomie – wśród nich Dawid Pajestka, trio Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz Bartłomiej Miler oraz Błażej Sudnikowicz i Kupiński Guitar Duo.

 Wiosenne Koncerty Gitarowe już dawno wpisały się w kalendarz szczecińskich wydarzeń kulturalnych. W zeszłym roku z powodu pandemii koncerty odbyły się online, teraz jednak powracają w swojej tradycyjnej formie na żywo z publicznością. „XXIV edycja Wiosennych Koncertów Gitarowych stanie się okazją do spotkania z zaproszonymi  wykonawcami. W zeszłym roku takiej możliwości nie było, festiwal odbył się w formie wirtualnej. Tym razem z dźwiękami gitary wracamy do sali Anny Jagiellonki, w której instrument ten brzmi naprawdę pięknie.” – mówi Piotr Pałac, kierownik artystyczny wydarzenia i szczeciński gitarzysta. „Jesteśmy przekonani, że zaproponowane koncerty przyniosą satysfakcję zarówno wytrawnym melomanom jak i tym spośród Państwa, którzy jeszcze nie zetknęli się z gitarą w jej najbardziej „poważnym” wydaniu” – dodaje Piotr Pałac.Pierwszy weekend (19.03 i 20.03) koncertowania rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.00. Na scenie pojawi się Dawid Pajestka, szczeciński artysta, laureat wielu konkursów gry na gitarze klasycznej i muzyki kameralnej. Koncert zwieńczy wspólne wykonanie W.A. Mozarta ze skrzypaczką Magdaleną Pajestką. W niedzielę 20 marca, o tej samej godzinie, w Zamku pojawi się trzech światowej klasy muzyków. Będą to gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, akordeonista Maciej Frąckiewicz i perkusista Bartłomiej Miler. Już samo zestawienie brzmienia gitary i akordeonu wydaj się egzotyczne, a wsparcie takiego duetu przez instrumenty perkusyjne powoduje, że będziemy mieli okazję wysłuchać wyjątkowego koncertu. Warto dodać, że niedługo po koncercie w Szczecinie muzycy wchodzą do studia, aby nagrać materiał na płytę.

W drugi weekend (26.03 i 27.03) o godz. 18.00 rozpocznie się recital Błażeja Sudnikowicza. To katowicki gitarzysta i kompozytor, który w swojej muzyce łączy brzmienie gitary klasycznej, lutni i dawnych instrumentów smyczkowych ze współczesnymi technikami produkcyjnymi. Usłyszymy kompozycje z jego, będącego w trakcie realizacji, debiutanckiego albumu o tytule „MIASTA”. Gitarzyście towarzyszyć będą młodzi artyści tworzący kwartet smyczkowy, studenci akademii muzycznej w Katowicach. Zaproszenie do wykonania finałowego koncertu, który odbędzie się w niedzielę 27 marca przyjęli muzycy tworzący duet Kupiński Guitar Duo – Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński. To jeden z najbardziej docenianych duetów gitarowych, który występował z recitalami w większości krajów Europy, USA, Meksyku, Chinach, Japonii, Tajwanie. W Szczecinie artyści wykonają m.in. utwory F. Mendelssohna, J.PH. Rameau, A. Piazzolli.

Bilety: 50 zł koncerty 19, 26 i 27 marca, 60 zł koncert 20 marca – dostępne w kasach Zamku (Duży Dziedziniec ,wej. A lub Dziedziniec Menniczy, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, wej. I) oraz na stronie internetowej https://bilety.zamek.szczecin.pl. Więcej informacji: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/koncerty/xxiv-wiosenne-koncerty-gitaro

Agnieszka Stańczyk

Dział Promocji i Marketingu

Zamek Książąt Pomorskich

  1. Korsarzy 34

70-540 Szczecin

tel. +48 91 434 83 33

www.zamek.szczecin.pl

www.facebook.com/zamek.szczecin

 

To top