28-10-2019 » Dziwnów, Powiat i region

Wieści z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie – „Nie pozwólmy pamięci zarosnąć trawą”

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zaprosił do włączenia się w akcję „Szkoła pamięta”.

Każdego roku gdy zbliżają się dni, w których sposób szczególny pamiętamy
o zmarłych wyruszamy z dziećmi na cmentarz, by tam porządkować groby i zapalić znicze. Zainicjowana akcja zwróciła naszą uwagę, by w tym roku w sposób szczególny wspomnieć ludzi, którzy zapisali się w historii lokalnej społeczności.

Pani Dyrektor Renata Klimowicz zgłosiła nasze przedszkole i dołączyliśmy
do społeczności szkół pielęgnujących pamięć o naszej historii.

Dnia 25 października dzieci z grupy III „Gumisie” wysłuchały informacji na temat „Bohaterowie naszej ogólnonarodowej i lokalnej społeczności”. Następnie zostały zaproszone na wycieczkę, aby odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię.

Cmentarz komunalny w Dziwnowie, kryje w sobie mnóstwo informacji i tajemnic, dlatego w pierwszej kolejności udaliśmy się do tego miejsca. Każde dziecko miało możliwość zapalenia i postawienia znicza na grobach.

Wspomnienia zaczęliśmy od ludzi zasłużonych dla Gminy Dziwnów. Pierwszy znicz zapłonął u śp. Pani Wiesławy Bekasen, następnie u byłego wójta Jerzego Okińskiego,
u śp. kom. por. Krzysztofa Rybińskiego, śp. Jana Witerkowskiego, kapitana Wojska Polskiego, śp. płk. Józefa Spychalskiego, a także u zmarłych radnych gminy Dziwnów
śp. Mieczysława Bayera oraz śp. Andrzeja Kapuśniaka. Następnie znicze i modlitwa skierowana była do spadochroniarzy z 1 Batalionu Szturmowego, a także do saperów Marynarki Wojennej, którzy odeszli na wieczną wachtę, a swoje kamienie pamiątkowe zlokalizowane mają przy dużym krzyżu w centrum cmentarza.

Dzieci odwiedziły również groby zmarłych pracowników naszego przedszkola m.in. śp. Marii Grabowskiej – Ramowicz, śp. Bogusławy Waleryszak, śp. Ewy Milczarek,
śp. Henryki Szatanik, śp. Zdzisława Bartniczaka, śp. Andrzeja Kuczyńskiego oraz przyjaciół i znajomych przedszkola śp. Leszka Klimowicza oraz śp. W. Szymczaka. Dzieci zatrzymały się także przy grobach małych dzieci, które są aniołami w niebieskiej ojczyźnie.

Pamiętaliśmy również o bezimiennych i opuszczonych grobach znajdujących się na cmentarzu. W rękawicach i w pocie czoła dzieci wyrywały trawę, wyrzucały i grabiły liście obok grobów.

Przeżyliśmy wielkie zaskoczenie, gdy byliśmy pochyleni nad grobem śp.  Romana Puławskiego. Zwróciliśmy uwagę na datę. Ucieszyliśmy się, że w rocznicę śmierci przyszliśmy na cmentarz by posprzątać Jego grób – zapaliliśmy znicz i ułożyliśmy kwiaty.

Naszą obecnością, modlitwą, zapalonym zniczem, uporządkowaniem grobów oddaliśmy szacunek wszystkim zmarłych, dziękując za ich życie i dokonania.

W ciszy i zadumie opuściliśmy miejsce pamięci – cmentarz. Następnym miejscem gdzie zapaliliśmy znicz była tablica Jana Pawła II przy hali Widowiskowo-Sportowej. Pamiętaliśmy kim był ten Wielki Polak, który doprowadził nas do ziemi obiecanej, jaką stała się nasza Polska. Jan Paweł II pokazał również jakie wartości wybierać i jak je zachować. Naszego wielkiego Polaka papieża wspomnieliśmy w piosence „Ojcze Święty”

W parku przy ulicy Parkowej znajduje się kamień pamiątkowy, który przypomina o obecności Greków w Dziwnowie, tam również zapłonął znicz postawiony przez dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie.

Działania związane z pielęgnowaniem pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych którzy są związani z historią naszego regionu będziemy kontynuować w najbliższych dniach.

Zaplanowaliśmy następujące działania:

Dzieci ze wszystkich grup wiekowych w dniach 27 – 31 października odwiedzą  groby osób zasłużonych i cenionych dla naszej społeczności oraz groby zmarłych pracowników naszego przedszkola. Zapalą znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej.

Zaplanowaliśmy również wycieczką patriotyczną do Jednostki Wojskowej w Dziwnowie by odwiedzić tamtejszą Izbę Pamięci.

Dołączając do społeczności pielęgnującej pamięć o naszej historii zapaliliśmy w sercach naszych dzieci światełko pamięci, które łączy ludzi ziemi z mieszkańcami nieba.

Rozpalając wspomnienia zachęcamy dzieci do pielęgnowania patriotyzmu i naśladowania ludzi, o których historia pamięta.  „Nasze życie jest podróżą” jak pisał św. Jan Paweł II.

                                               Z pozdrowieniami dla sympatyków

Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Bożena Zajączkowska, Anna Franczak, Jolanta Chudy, Agata Lelo – Stogowska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *