18-03-2016 » Powiat i region

Wielkanocny weekend w Muzeum Narodowym w Szczecinie

W sobotę wyjątkowy jarmark wielkanocnych stroików, kartek pocztowych, rękodzieła. Suma uzyskana ze sprzedaży świątecznych upominków zostanie przekazana na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej w Płoni oraz Klubu Twórców Niepełnosprawnych Arka w Szczecinie. W niedzielę rodzinne warsztaty zdobienia pisanek jedną z najstarszych i najpopularniejszych w Polsce technik.

 Na sobotnim jarmarku wielkanocnym (19 bm.) będzie można kupić stroiki świąteczne, kartki pocztowe, zabawki dla dzieci, ceramikę ozdobną i użytkową, wyroby z drewna i wikliny, biżuterię, świece oraz wiele innych wykonanych własnoręcznie upominków. Wszystkie rzeczy prezentowane na stoiskach będą sprzedawane za symboliczne kwoty, a suma uzyskana ze sprzedaży zostanie przekazana na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej w Płoni oraz Klubu Twórców Niepełnosprawnych Arka w Szczecinie. Jarmark wielkanocny rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do godziny 15 w Muzeum Narodowym w Szczecinie (Wały Chrobrego 3). Wstęp wolny.

W niedzielę (20 bm.) będzie można wziąć udział w warsztatach zdobienia jaj metodą batikową. To jedna z najstarszych i najpopularniejszych w Polsce technik, zwana też pisaną. Wzór nanoszony jest na jajo gorącym woskiem przy użyciu narzędzia zwanego pisakiem (maleńki lejek wykonany z blaszki  i osadzony na patyku), szpilki, patyczka, słomki lub gwoździa. Barwnik osadza się na skorupce w miejscach, które nie zostały zawoskowane. Po usunięciu wosku płaszczyzny pod nim zachowują pierwotny kolor. Czynność tę można powtarzać wielokrotnie, wzbogacając wzór o nowe ornamenty, każdorazowo zanurzając jajko w kolejnych farbach, zaczynając oczywiście od najjaśniejszej.

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracy Muzeum Narodowe w Szczecinie wprowadziło zapisy oraz podział uczestników na dwie grupy warsztatowe: I grupa: 20 marca 2016 (niedziela), godz. 11.00 do 12.00; I grupa: 20 marca 2016 (niedziela), godz. 12.15 do 13.15. Wstęp: 10 zł od osoby. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy (Dorota Baumgarten-Szczyrska tel. 797 705 270,Ewa Kimak tel. 797 705 278, edukacja@muzeum.szczecin.pl).

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem:

http://muzeum.szczecin.pl/wydarzenie/270-jarmark-wielkanocny.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *