16-07-2017 » Powiat i region

Czy wiecie, że – Znane i popularne Jezioro Szmaragdowe w szczecińskiej Puszczy Bukowej, istnieje dopiero 92 lata

Na terenie byłego województwa szczecińkiego istnieją dwa do siebie podobne, i wielkością, i wyjątkowym kolorem tafli, jeziora. Są to Jeziorko Turkusowe położone w Wapnicy pod Międzyzdrojami oraz Szmaragdowe na terenie Puszczy Bukowej w Szczecinie.

Oba przepięknie mienią się zielenkawym kolorem tafli, co turystów wręcz zachwyca.

Mało jednak kto wie, że oba powstały w nienaturalny sposób. 16 lipca mija czas, kiedy w 1925 roku w skutek zalania kopalni kredy (podobnej jak w Wapnicy) powstało Jezioro Szmaragdowe (także Lazurowe, niem. Herta – See, Kreide See, Kreide See) w Szczecinie – Zdrojach, na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Jego obecne wymiary to: 289 m długości oraz 165 m szerokości, przy głębokości do 18 m. I właśnie ono zawdzięcza swą nazwę charakterystycznemu zabarwieniu wody (skutek zawartości węglanu wapnia).

Istniejąca w tym miejscu wypalarnia wapna od 1524 roku użytkowana była przez klasztor św. Jana w Szczecinie, a po wprowadzeniu reformacji, została włączona do fundacji zwanej Fundacją Klasztoru św. Jana i była w jej posiadaniu do 1791 roku. Po 1783 roku trwała tu intensywana rozbudowa wyrobiska kamienia wapiennego koło Katherinenhof.

Od 1862 roku kopalnia była eksploatowana przez pobliską cementownię „Stern” lub, co bardziej prawdopodobne, przez cementownię AG z Żelechowa, a urobek transportowany był z kanału na przedłużeniu obecnej ul. Kopalnianej, Regalicą do pierwszej szczecińskiej cementowni AG na Żelechowie, powstałej w roku 1855.

16 lipca 1925 roku ówczesna kopalnia o nazwie Katharinen Kreidegrube, została zalana przez wodę wybijającą z południowej ściany wyrobiska. Na dnie jeziora wciąż znajdują się pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Nieopodal zaś jego brzegu wznosi się betonowy mostek, pozostałość po torowisku wywożącej urobek kolejki. Wylew nastąpił spod wysokiej (ok. 50 m) pionowej ściany margli od płd. Z historią tą wiąże się legenda o złośliwym duchu zwanym Skarbkiem, który nagromadził pod ziemią ogromne bogactwa. jego kryjówka znajdowała się właśnie u podnóża urwiska. Skarbek zalał wszystko wodą, gdy górnik dokopał się do skarbu.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *