20-07-2017 » Powiat i region

Czy wiecie, że – Szczecin stolicą naszego województwa od 1999 roku?

Warto dziś przypomnieć, że 18 lipca1998 r. Sejm RP uchwalił ustawę o nowym podziale kraju na szesnaście województw. Wcześniej było ich aż 49, a jeszcze wcześniej – siedemnaście.

Ponad 400 – tysięczny Szczecin został stolicą województwa zachodniopomorskiego. W skład województwa weszło 114 gmin. Województwo powstało z nastaniem 1999 r. w miejsce dawnych województw: szczecińskiego i koszalińskiego, a także części województw: słupskiego, pilskiego i gorzowskiego. Sama nazwą nawiązuje do historycznego Pomorza Zachodniego.

Obecnie zajmuje obszar 22 892,48 km². Na koniec 2016 r. miało 1,71 mln mieszkańców. Ma 18 powiatów i trzy miasta na prawach powiatów: Szczecin, Koszalin oraz Świnoujście.

Wśród powiatów jest też powiat kamieński z niespełna 50 tys. mieszkańców i nieco ponad 1003 km² powierzchni.

W województwie zachodniopomorskim jest 66 miast, w tym 3 miasta na prawach powiatu. Z liczbą mieszkańców dopiero na miejscu 25 jest Kamień Pomorski.

Na obszarze województwa znajdują się dwa obiekty uznane za pomnik historii. Są nimi: zespół katedralny w Kamieniu Pomorskim, zespół kościoła pw. NMP Królowej Świata oraz średniowieczne mury obronne miasta w Stargardzie.

W dobrym stanie zachowały się układy staromiejskie w Cedyni, Darłowie, Dobrej koło Nowogardu, Lipianach, Maszewie, Mieszkowicach, Moryniu, Myśliborzu, Trzebiatowie, Trzcińsku – Zdroju i Wolinie. Odbudowywane są obecnie zespoły staromiejskie w Szczecinie, Stargardzie i Kołobrzegu.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *