Ważne historycznie rocznice naszych miasteczek…

Golczewo – pierwszym miastem IV RP już od 30 lat!

Czas niezmiennie i szybko płynie. I pomyśleć, że niewielkie Golczewo stało się miastem uzyskując prawa miejskie 1 stycznia 1990 r. Stało się to na podstawie Uchwały Rady Ministrów z 12 grudnia 1989 r.

Wtedy burmistrzem miasta był nieżyjący już Janusz Domański (zm. w roku 2006), który kiedy przyszedł do Golczewa, zastał je mocno zacofane w rozwoju, by nie powiedzieć, było o miejsce wręcz głęboko zaściankowe. Z czasem doprowadził je do tego, że Golczewo stało się miejscem znanym, uznanym, jak i docenianym. I nie tylko na terenie naszego regionu.

Historia tej liczącej dziś niespełna 3 tysiące mieszkańców miejscowość sięga wieku nawet i IX, kiedy tworzyło się w tym miejscu pokaźne grodzisko, będące pod władaniem ówczesnego plemienia Wolinian.

Nazwa miasta pochodzi od imienia ówczesnego jego właściciela, którym był niejaki Golisz. I z biegiem czasu zmieniała nazwę. W 1304 roku było to Gulzov, a po 1315 roku zmieniło nawę na Gulsow

A pierwsza wzmianka o Golczewie jako „castrum Gülzow” pochodzi z roku 1304.

Tuż po II wojnie światowej krótki czas Golczewo nazywało się Goliszewo.

Dziwnów – od 15 lat na prawach miejskich

Nadmorski Dziwnów jest miastem od 15 lat. A stało się to na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 22 lipca 2003 roku, które nadało prawa miejskie z dniem 1 stycznia 2004 roku. Wówczas automatycznie burmistrzem został pełniący do tej chwili funkcję wójta, Zbigniew Zwolan. Wtedy też Urząd Gminy zmienił nazwę na Urząd Miejski w Dziwnowie.

Dzisiejszy Dziwnów, który liczy w obecnym czasie około 2,7 tysiąca mieszkańców, był przed wiekami osadą rybacką.

Pierwsza historyczna pisana wzmianka o Dziwnowie pochodzi z roku 1243 roku, a dotyczyła przywileju księcia szczecińskiego Barnima i księcia pomorskiego, Dobrego, obaj z dynastii Gryfitów, który przyznawał rodzimym kupcom zniżki dla towarów przewożonych pomiędzy Szczecinem, a Kołobrzegiem.

W pierwszej połowie XIX wieku do Dziwnowa zaczęli napływać pierwsi kuracjusze, a to z biegiem czasu stało się przyczynkiem tego, że powoli Dziwnów stawał się morskim kurortem. Od około 1823 roku znane było jako uzdrowisko (bogate złoża solanki), które prosperowało do pierwszych lat tuż po II wojnie światowej.

Miwa

 

To top