Warsztaty i arteterapia, które mają pomóc przebyć wojenną traumę

Po raz kolejny organizacje pozarządowe z ofertą wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną w województwie zachodniopomorskim. NGO na realizację trzech inicjatyw otrzymały „małe granty” z Urzędu Marszałkowskiego. 

Dotacje w trybie „małego grantu” z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego otrzymały: Fundacja „Twój Rozwój” oraz Fundacja Normalnie ze Szczecina. Organizacje chcą pomóc obywatelom Ukrainy przebyć wojenną traumę. Będą zapewniać przede wszystkim pomoc psychologiczną.

Takie wsparcie oferować będzie Fundacja „Twój Rozwój”, która zorganizuje warsztaty psychologiczne, co ważne, w języku ukraińskim. Prowadzić je będą doświadczone psycholożki, również pochodzenia ukraińskiego, które od kilku lat mieszkają w Szczecinie. Wcześniej terapeutki pracowały z uchodźcami z Donbasu, Doniecka oraz Ługańska.

Panie psycholog, które będą udzielały pomocy są narodowości ukraińskiej, stąd rozumieją mentalność, potrzeby i problemy swoich krajan. Fakt udzielania pomocy psychologicznej bezpośrednio w języku narodowym osoby pokrzywdzonej ma ogromny wpływ na proces terapeutyczny, pozwala na dokładniejsze opisywanie przeżywanych emocji – mówi Anastazja Markowicz magister psychologii, prezes Fundacji „Twój Rozwój”.

Fundacja dzięki przyznanemu „małemu grantowi” z Urzędu Marszałkowskiego zapewni wsparcie psychologiczne przez prowadzenie warsztatów, prelekcji i warsztatów grupowych dla osób dorosłych (raz w tygodniu po  2 godziny, dla grupy minimum 8-10 osób, przez okres 3 miesięcy).  Spotkania odbywać się będą w Szczecinie przy ul. Monte Cassino 30. Szczegóły na stronie internetowej  organizacji. Pierwsze spotkania miało miejsce w niedzielę (24 bm.).

Organizacja prowadzić będzie też arteterapię dla dzieci i dorosłych. Warsztaty odbywać się będą od sierpnia do października, raz w tygodniu. – W spotkaniach uczestniczyć będą dzieci, rodzice, a nawet dziadkowie. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia wsparcia psychologicznego przy terapii przez sztukę. Takie spotkania mają pomóc zacieśnić więzi międzypokoleniowe, tak ważne z uwagi na zaistniały stan wojny – wyjaśnia Anastazja Markowicz.

Pomoc obywatelom Ukrainy, za pośrednictwem społecznego asystenta, oferować będzie też Fundacja Normalnie ze Szczecina. Taka osoba ma być wsparciem w załatwianiu spraw urzędowych, w tym związanych z pracą, ale i w sytuacjach trudnych, kryzysowych, niezrozumiałych. Rekrutacja do projektu rozpocznie się na początku października.

Na realizację zaplanowanych zadań organizacje otrzymały w sumie 23 220 zł.

Emilia Wolf

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top