Warsztaty edukacyjne „Bliżej opery” w Międzynarodowym Domu Kultury

12 października w Międzynarodowym Domu Kultury odbędą się warsztaty edukacyjne „Bliżej Opery” dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach.

Podstawowym celem warsztatów  jest ułatwienie dostępu do kultury oraz niwelowanie barier przestrzennych, mentalnych, ekonomicznych i kompetencyjnych poprzez popularyzację dziedzictwa o znaczeniu narodowym oraz poszerzenie dostępu do oferty kulturalnej instytucji charakteryzującej się wysoką wartością edukacyjną i artystyczną. Celem warsztatów wyjazdowych przeprowadzonych poza siedzibą opery, w miejscu zamieszkania uczestników jest zapoznanie odbiorców z operą szczecińską jako jedyną tego typu instytucją kultury w województwie.

Warsztaty mają za zadanie przekazanie dzieciom wiedzy na temat opery jako dziedziny sztuki, a tym samym przybliżenie funkcjonowania i działalności teatru muzycznego oraz popularyzacja instytucji w regionie.

W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów usiądą i przeniosą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze z krzyżówką i pojęciami na temat opery. Na zakończenie dzieci będą mogły poczuć się jak artyści na scenie i przymierzyć kostiumy ze spektakli.

Organizatorem warsztatów jest Opera na Zamku w Szczecinie.

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

 

 

To top