14-04-2019 » Powiat i region

W sprawie szpitala – wywiad z Michałem Kamińskim Radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

Proszę o oficjalnie stanowiska Pana jako Radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w sprawie sytuacji Szpitala w Kamieniu Pomorskim.Jak Pan ocenia decyzję Spółki EMC o likwidacji drugiego już oddziału w szpitalu w powiecie kamieńskim? 

W mojej ocenie mamy w powiecie kamieńskim bardzo poważną sprawę spowodowaną decyzją Spółki EMC związaną z prowadzonym w Kamieniu szpitalem. Uważam, że decyzja o likwidacji kolejnego już oddziału w tym szpitalu to strata dla mieszkańców z różnych względów. Szpital zawiesza kolejne dla nas wartościowe oddziały. Pytaniami zasadnymi w tej sytuacji jest, co w zamian ? Co w tej sprawie zamierzają zrobić władze Powiatu Kamieńskiego?

W swoim wywiadzie dla naszej gazety i portalu wspomniał Pan o ekspertyzie umowy zawartej przez Powiat Kamieński ze spółką EMC w sprawie dzierżawy budynków szpitala powiatowego w Kamieniu Pomorskich. Czy umowa ta może być zerwana bez konieczności zwrotu poniesionych nakładów?

Wstępnie można stwierdzić, że umowę można rozwiązać. Kwestia roszczeń w stosunku do Starostwa jako właściciela nieruchomości nie jest jasna. Sprawa rozwiązania umowy z EMC leży w rękach władz Powiatu Kamieńskiego. Jest to decyzja Rady Powiatu i Zarządu Powiatu Kamieńskiego.

Czy w obecnej sytuacji, kiedy to Spółka EMC podjęła decyzję o likwidacji kolejnego już oddziału tego szpitala, władze powiatu mogą czekać dalej z rozwiązaniem tej sytuacji?

Obecnie, w mojej ocenie, sytuacja kamieńskiego szpitala jest niejasna. Jako mieszkaniec tego powiatu, biorąc pod uwagę potrzeby zdrowotne mieszkańców oraz licznie odwiedzających nasz powiat turystów uważam, że szpital w Kamieniu Pomorskim jest niezbędny. Władze powiatu na pewno dysponują większą wiedzą na temat dzierżawcy nieruchomości, jak i samej nieruchomości, ponieważ posiadają dokumentację i wszystkie umowy. Likwidacja kolejnych oddziałów trwa już od jakiegoś czasu. Mam nadzieję, że stanowisko Starostwa w tej sprawie pojawi się w niedługim czasie.

Co zamierza Pan jako Radny Sejmiku zrobić ze swojej strony w sprawie ratowania szpitala w Kamieniu Pomorskim?

Radny województwa bierze udział w podejmowaniu niektórych decyzji wyrażonych np. w głosowaniu i ma możliwości prawną wglądu w dokumenty. W moim przypadku jako radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, wcześniej wspomniane uprawnienia odnoszą się do publicznych zakładów opieki zdrowotnej, gdzie organem tworzącym i sprawującym nadzór jest Urząd Marszałkowski. Najbliżej położonym szpitalem, który jest nadzorowany przez Urząd Marszałkowski jest szpital w Gryficach. W Kamieniu szpitalem zarządza prywatna spółka, a właścicielem nieruchomości jest Powiat Kamieński, więc największą decyzyjność ma Starosta razem z radnymi powiatowymi. Osobiście to mam takie same prawa w stosunku do szpitala jak każdy obywatel, a większe w tej sprawie ma radny powiatowy, który może mieć wgląd w każdą umowę i podejmuje decyzje. Na początku kwietnia wysłałem do spółki EMC pismo, w którym zapytałem, w jaki sposób można im pomóc, aby nie zamykano kolejnych oddziałów. Do dziś nie uzyskałem odpowiedzi. Prowadzę również rozmowy z osobami, które znają się na tematyce szpitali, aby dowiedzieć się jak rozwiązywano takie kryzysy w innych częściach naszego kraju. W ostatnim czasie doszły do mnie informację, że umowa była aneksowana przez kolejne osoby. Chcę razem z radnymi powiatowymi poznać całą historię tych zmian. Osobiście mi jako mieszkańcowi zależy na tym, aby nasz szpital funkcjonował jak najlepiej.    

Z Michałem Kamińskim Radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego rozmawiał Waldemar Taranowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *