20-12-2018 » Powiat i region

W sobotę 21 grudnia rozpoczyna się astronomiczna zima! A po niej kalendarzowa.

Choć za oknami w pełni jakby aura przypominająca głęboką jesień, to pewnie nie wszyscy kojarzą poprzez gorączkową przedświąteczną lataninę, że w tę sobotę o godzinie 23:23 podczas przesilenia zimowego rozpocznie się astronomiczna zima, a więc wtedy, gdy słońce góruje nad zwrotnikiem Koziorożca.

To najkrótszy dzień w roku. W tym dniu Słońce wzejdzie o godzinie 7:42, a zajdzie o godzinie 15:24 i będzie to najkrótszy dzień w roku. Potrwa około siedmiu godzin i 15 minut. Dla porównania. Najdłuższy dzień w tym roku trwał 16 godzin 46 minut. Był dłuższy od dnia najkrótszego o 9 godzin i cztery minuty.

Natomiast zima kalendarzowa rozpoczyna się w niedzielę, niezmiennie 22 grudnia. Wtedy też będziemy mogli obserwować na niebie Pełnię Księżyca.

Zima skończy się oczywiście wraz z nadejściem wiosny. W 2019 roku równonoc wiosenna wypada 20 marca. Wtedy powitamy wiosnę astronomiczną. Natomiast wiosna kalendarzowa rozpocznie się dzień później.

Zima kojarzy się (ostatnimi czasy raczej z rzadka) ze śniegiem, a zarazem ze sportami zimowymi czyli jazdą na nartach, łyżwach czy sankach oraz lubianym przez milusińskich. Zwykle, szczególnie w naszym regionie, jest go na lekarstwo. Pozostają góry lub wschód Polski, gdzie można go jeszcze dopatrzyć.

Chociaż zima zaczyna się najkrótszym dniem w roku, to dla pocieszenia, od tego momentu będzie już coraz lepiej, bowiem dni będą coraz dłuższe, a słońce będzie towarzyszyło nam coraz częściej przez coraz to większą część dnia.

Jednak nim to nastąpi, musimy uzbroić się w zwykłą cierpliwość. Musimy – bo nie mamy innego wyboru, przetrwać te zimowe krótkie dni, a przede wszystkim, bardzo dłużące się wieczory.

Co nas czeka w zimowym kalendarzu?

Zima to przede wszystkim święta Bożego Narodzenia, które już za chwilę. Wigilia wypada w tym roku w poniedziałek. Pierwszy i drugi dzień Świąt to, odpowiednio; wtorek i środa.

Cały tydzień pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem szkoły mają wolne.

2019 rok przywitamy w nocy z poniedziałku na wtorek. Z kolei 6 stycznia (niedziela) to święto Trzech Króli. Jest (od niedawna zresztą) dniem wolnym od pracy i wypada on w sobotę. W zamian otrzymamy inny dzień wolny.

Przypomnienie dla wnucząt – 21 stycznia wypada Dzień Babci, a dzień później (22 stycznia) obchodzimy Dzień Dziadka.

2 lutego to święto Matki Boskiej Gromnicznej (Ofiarowanie Pańskie). Ten dzień kończy obchody Bożego Narodzenia. Z kolei 28 lutego to święto pączków i faworków, czyli Tłusty Czwartek. I jest to czas, kiedy nie powinno się już śpiewać kolęd. Wraz z tym dniem zaczyna się ostatni tydzień karnawału. 5 marca mamy popularnego Śledzika, a Popielec w 2019 roku wypada w środę 6 marca. I jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Wcześniej, bo 14 lutego, mamy Walentynki, a 15 lutego wypada Dzień Singla. Z kolei 8 marca będziemy świętować  Dzień kobiet.

Prognoza pogody na święta

Trzy lata temu, a więc w roku 2015, w Wigilię w naszym regionie, a dokładnie w Świnoujściu, było aż 14 stopni powyżej zera! Z kolei w minionym roku w Kamieniu Pomorskim mieliśmy ponad siedem stopni powyżej zera. Same święta były pochmurne, po wodzie, no i wyjątkowo jak na tę porę roku, ciepłe. Z temperaturami od 7 do 12 stopni.

A jaką pogodę w naszym regionie prognozują synoptycy na nadchodzące właśnie święta? W Wigilię ma być powyżej sześciu stopni, niestety z przelotnym deszczem. Niewiele lepiej będzie przez dwa dni świąt, kiedy temperatura oscylować będzie w podobnych okolicach. I też nie spodziewajmy się promieni słonecznych, bowiem niebo będzie szczelnie pokryte chmurami. Na szczęście nie będzie padać. Być może gdzieniegdzie lokalnie. I to sporadycznie.

Cóż przysłowie: „Barbara po wodzie, to święta po lodzie” – ostatnimi laty, ani na jotę się nie sprawdza. Anomalii pogodowych zatem mamy ciąg dalszy.

Podobnie pogodowy jak święta ma być Sylwester i Nowy Rok. I na pewno co najmniej do Trzech Króli (6.01.) nie spodziewajcie się dzieci białego puchu z nieba.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *