26-11-2015 » Powiat i region

W ramach ważnej domowej perfekcji – konserwacja obuwa

Aby obuwie służyło nam długo i wyglądało przy tym przyzwoicie trzeba poświęcić mu niestety nieco czasu.

Obuwie skórzane (nie zamszowe)…
Mocno przemoczone należy natychmiast zdjąć z nóg i wypchać je gazetą, zmieniając ją kilkakrotnie, gdy tylko nasiąknie wilgocią. Buty kładziemy na boku, nigdy na płask czy na podeszwie, z dala od źródła ciepła.
Kiedy będą zupełnie suche nacieramy je czystą białą wazeliną. Po mniej więcej 3 do 4 godzinach usuwamy resztki rozprowadzonej wazeliny i pastujemy buty polerując je potem do połysku.
Pękaniu skóry butów… zapobiegamy poprzez wcieranie w nią od czasu do czasu oleju rycynowego.
Obuwie z jasnej skóry (nie zamszowe)…
Doskonale czyści się szmatką maczaną w słodkim, zimnym mleku. Po wyschnięciu przetrzeć czystą ściereczką, posmarować pastą do obuwia i wypolerować do połysku.
Obuwie z ciemnej skóry…
Należy czyścić pastą o odpowiednim zabarwieniu aby nie doprowadzić do zmiany koloru. Plamy usuwa się za pomocą tamponu z waty zwilżonej spirytusem denaturowym. Zaraz potem należy obuwie wypastować i oczywiście wypolerować.
Zabrudzone obuwie zamszowe…
Zmyć szmatką zwilżoną zimnym roztworem mydła w wodzie i spłukać czystą szczoteczką maczaną w zimnej wodzie. Suszyć wypchane zmiętymi gazetami z dala od źródła ciepła. Po wyschnięciu wyszczotkować.
Jeśli komuś pocą się stopy…
Powinno się wówczas pamiętać aby po zdjęciu obuwia przetrzeć natychmiast ich wnętrze szmatką zwilżoną w nadmanganianie potasu (lekki roztwór).
Również odrobina soli lub kwasu bornego wsypana do wnętrza buta przed włożeniem zapobiega przepoceniu się skóry.

Oprac. na podstawie nie tylko stron internetowych – Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *