31-01-2018 » Powiat i region

Uwaga! Grypa atakuje!

Coraz bardziej niepokojące wieści z Polski, bowiem grypa rozpoczyna powoli swoje natarcie! Wystarczy powiedzieć, że między 16, a 22 stycznia, na tę chorobę zachorowało blisko 163 tysiące Polaków. Jednak należy pamiętać, że są to zarówno zachorowania, jak i tylko podejrzenia, że ktoś uległ zakażeniu wirusem grypy. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 228 tysięcy zachorowań.

W obecnej chwili najwięcej zachorowań notuje się w województwach: małopolskim, mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim. Z kolei najmniej, w naszym województwie, co pocieszające i uspakajające, a także w warmińsko – mazurskim oraz opolskim.

Przypomnijmy, że najbardziej zakażone na atak grypy są dzieci, przede wszystkim te najmłodsze do czwartego roku życia oraz osoby w podeszłym wieku.

Styczeń to początek szczytu grypowych zachorowań, który przypada na pierwsze trzy miesiące roku. Lekarzy niepokoi, że wzrost zachorowań największy jest wśród dzieci, które szczególnie narażone są na niebezpieczne powikłania pogrypowe.

Przypomnijmy jakie są objawy grypy. Odróżnienie grypy od przeziębienia jest często problematyczne. Jest jednak możliwe, a w razie wątpliwości powinniśmy zgłosić się do lekarza. Objawy grypowe to: wysoka gorączka (powyżej 38˚C), złe samopoczucie, ból głowy, ból mięśni, a także, objawy ze strony układu oddechowego, np. kaszel, ból gardła, duszność.

Jak skutecznie zapobiegać grypie? Jak zapewniają lekarze, najskuteczniejsze jest szczepienie.

Według Ministerstwa Zdrowia, zaszczepić się powinien każdy, kto chce uniknąć zapadnięcia na grypę, jak też zdrowe dzieci do 6 miesięcy, seniorzy powyżej 55. roku życia, kobiety w ciąży lub planujące ciążę, diabetycy i osoby o obniżonej odporności (np. na szczepienie).

Szczepienia powinno się powtarzać co sezon, gdyż z szybkimi mutacjami wirusa grypy, szczepionkowy skład ulega modyfikacji.

Oprócz powyższych musimy dbać w szczególności o higienę i częste i dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety. Powinniśmy również używać higienicznych chusteczek jednorazowych, jak również podczas kaszlu czy kichania, zasłaniać usta i nos rękoma.

Pamiętajmy również, że niewyleczona do końca grypa może skończyć się groźnymi powikłaniami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Do popularnych powikłań należą m.in.: zapalenie zatok, oskrzeli i ucha środkowego. Szczególnie groźne mogą być zapalenie opon mózgowych oraz mięśnia sercowego, które jest częstym powodem zgonów również ludzi młodych.

Grypa była i jest zawsze groźna. Niestety wielu z nas bagatelizuje wirusa grypowego, który potrafi zrobić skuteczne i nieodwracalne spustoszenie w ludzkim organizmie.

Nam pozostaje dbanie o higienę i nasze cenne zdrowie, a w następstwie możemy uniknąć zachorowania. Także na grypę.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *