01-12-2017 » Powiat i region

Jak usłyszeć przelatujący pocisk… we własnym domu?

 MateBook X pierwszym ultrabookiem z systemem dźwięku Dolby Atmos

 Wielu użytkownikom dźwięk z głośników komputera kojarzy się ze słabą jakością i brakiem głębi, wysokich tonów lub basu. Możliwe jest jednak przeżywanie filmowych i muzycznych efektów na poziomie zbliżonym do kinowego i to niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy – w domu, w podróży czy na wakacyjnym wyjeździe w odległym zakątku świata. Pierwszym ultrabookiem, który oferuje doskonałe wrażenia dźwiękowe jest Huawei MateBook X, wyposażony w system Dolby Atmos.

Dolby Atmos jest systemem dźwięku, który powstał stosunkowo niedawno, jednak odniósł już spory sukces i zyskał uznanie specjalistów. Dla wielu osób, zawodowo zajmujących się reżyserią dźwięku i udźwiękowieniem filmów, Dolby Atmos stał się synonimem znakomitej jakości i odczuwania pełni wrażeń z oglądanej produkcji. Pierwszy raz system ten zagościł w kinach w 2012 roku. Na samym początku dostępny był jedynie w kilkudziesięciu multipleksach na całym świecie. Barierą w upowszechnianiu technologii była konieczność wyposażenia sal w specjalne głośniki, które instalowane były w ściśle określonym miejscu na suficie, w bocznej części i z tyłu sali. Często wiązało się to również z przearanżowaniem przestrzeni wewnątrz kina. Problemem w implementacji nowego rozwiązania były procesory dźwięku, które również musiały zostać wymienione.

Kolejnym, naturalnym krokiem w upowszechnianiu standardu Dolby Atmos było przeniesienie go do zacisza domowego. Użytkownicy, którzy poznali zalety systemu dźwięku, chcieli mieć możliwość korzystania z tego rozwiązania na co dzień. Podobnie, jak w przypadku kin, także i tu dużym wyzwaniem była jego cena, ale także skromny wybór odpowiednich urządzeń, przystosowanych do domowych zastosowań. Problem ten został rozwiązany wraz z miniaturyzacją systemu. Obecnie efekt dźwięku przestrzennego możliwy jest do osiągnięcia nawet przy jedynie dwóch aktywnych głośnikach. Pozwoliło to na zastosowanie Dolby Atmos w urządzeniach mobilnych.

Największa zaletą Dolby Atmos, w porównaniu do poprzednich rozwiązań audio, jest opcja przesyłania do głośników niemal nieskończonej liczby kanałów audio. Daje to ogromną możliwość dostosowywania dźwięku do potrzeb konkretnej produkcji czy to muzycznej, czy filmowej. Najlepszym przykładem jest dźwięk strzałów i lotu pocisków. Dotąd możliwe było jedynie usłyszenie przelotu od lewej do prawej strony. Obecnie technologia pozwala na wykorzystanie głośników do imitowania wrażenia zbliżania się kuli i „mijania” przez nią głowy oglądającego.

Efekt osiągnięty w kinie można przenieść do własnego domu. Konieczne jest jednak zainwestowanie w wysokiej jakości sprzęt audio, wspierający standard Dolby Atmos. Oczywiście podczas wyboru urządzenia należy pamiętać, że końcowy efekt w ogromnej mierze zależy od liczby użytych głośników. Możliwe jest wygenerowanie efektu dźwięku przestrzennego już przy zastosowaniu dwóch przetworników, jednak w tym przypadku im więcej, tym wrażenia będą bliższe tym z sal multipleksów.

Rozrywka to jednak nie jedyna dziedzina, w której jakość dźwięku jest istotna. Dolby Atmos idealnie sprawdzi się również podczas biznesowych telekonferencji, podczas których odgrywa ona kluczową rolą. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z ultrabooka, wyposażonego w zaawansowany system dźwięku.

Huawei MateBook X jest pierwszym urządzeniem mobilnym, wyposażonym w Dolby Atmos, który sprawia, że użytkownik słyszy dźwięk przestrzenny. Technologia, dotychczas zarezerwowana dla sal kinowych i drogich zestawów audio, po raz pierwszy zagościła w ultrabooku. Co więcej, MateBook X wyposażony został w predefiniowane ustawienia, dostosowane do oglądania filmów, słuchania muzyki czy prowadzenia telekonferencji. W połączeniu z ekranem o rozdzielczości 2K ultrabook zapewnia bogate wrażenia audio-wizualne, a oglądanie filmów dostarczy niezapomnianych emocji.

Dolby Atmos jest idealnym przykładem technologii, która w pierwotnym kształcie przeznaczona była do kin, ale wraz z jej rozwojem trafiła do domów i urządzeń mobilnych. Dzięki temu przestrzenny dźwięk o znakomitej jakości może towarzyszyć nam praktycznie wszędzie – w domu, w podróży czy na wakacjach.

 

 O Huawei Consumer Business Group

Od końca 2013 roku produkty i usługi firmy Huawei są dostępne w ponad 170 krajach, docierając do ponad 1/3 ludzkości. Huawei został trzecim, globalnym producentem smartfonów pod względem sprzedaży w 2013. Firma otworzyła również 16 centrów rozwoju na całym świecie, m.in w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Szwecji, Rosji, w Indiach i Chinach. Jedna z trzech grup biznesowych Huawei – Huawei Consumer Business Group (BG) odpowiada za szerokie portfolio produktowe w tym smartfony, urządzenia mobilne, domowe routery oraz usługi w chmurze. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu na rynku teleinformatycznym (ICT) i rozbudowanej, światowej sieci partnerów i współpracowników, Huawei BG dostarcza najnowocześniejsze technologie i rozwiązania klientom na całym świecie.

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę Huawei Consumer BG: consumer.huawei.com/en/

 

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat Huawei Consumer BG, śledź nas na:

Facebook: facebook.com/HuaweiDevice

Twitter: twitter.com/HuaweiDevice

Google+: plus.google.com/+HuaweiDevice

YouTube: youtube.com/user/HuaweiDevice

Flickr: flickr.com/photos/huaweidevice

 Beata Chadzynska PR Manager

Małgorzata Stańczyk Account Manager

Bartosz Wódecki Account Executive

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *