17-12-2017 » Powiat i region

Uroczystości Grudnia ‘70

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki uświetnił swoją obecnością szczecińskie obchody Grudnia ’70. W uroczystościach pod bramą Stoczni Szczecińskiej udział wzięli również wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, szef Urzędu ds. Osób Represjonowanych i Kombatantów Jan Kasprzyk, wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, wicewojewoda Marek Subocz oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza Zachodniego.

47 lat temu na Wybrzeżu trwały protesty, demonstracje i strajki robotników. W Szczecinie zostały krwawo stłumione przez ówczesną władzę – śmierć poniosło 16 osób, w tym wiele młodzieży i osób przypadkowo znajdujących się na terenie zamieszek. Stocznia Gdańska i Szczecińska otoczone były przez wojsko.

– Nasza wolność mierzy się krzyżami miłosierdzia, ale też krzyżami wartości i krzyżami wolności – mówił premier Morawicki podczas uroczystości – Jesteśmy tym krzyżom winni wierności i wykonanie ich testamentu, a wykonanie to wolna, silna i sprawiedliwa Polska.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała Halina Szymańska: „Bohaterowie szczecińskiego grudnia mają trwałe miejsce w panteonie Polaków zasłużonych dla naszej niepodległości”.

Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych, była też salwa honorowa i składanie kwiatów pod tablicą i pomnikiem upamiętniającym ofiary Grudnia 70’. Dalsza część uroczystości, w której udział wziął wicewojewoda Marek Subocz, odbyła się pod pomnikiem Anioła Wolności na placu Solidarności w Szczecinie.
ZUW Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *