Upamiętnimy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i wydarzenia szczecińskiego Grudnia’70

Spektakle, debaty, pokazy filmów, plenerowa wystawa, spotkania z bohaterami Solidarności – Urząd Marszałkowski przygotował bogaty program rocznicowych wydarzeń upamiętniających robotnicze protesty, narodziny demokratycznej opozycji, walkę z komunistycznym reżimem. Do Szczecina przyjadą Franҫoise Breton-Bałuka, żona Edmunda Bałuki lidera strajku w Stoczni Szczecińskiej, oraz Jacky Challot, który zafascynowany wolnościowym zrywem Polaków, w latach 80. przejeżdżał tu z transportami humanitarnymi. A w ciężarówce z żywnością i lekami przemycał maszyny poligraficzne, farbę drukarską, zakazane książki.

Polska. Europa. Solidarność – pod takim hasłem odbędą się obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i upamiętnienie wydarzeń grudniowych. Do Szczecina przyjadą bohaterowie tamtych czasów, a przełomy historii, w których uczestniczyli, zostaną przypomniane nie tylko podczas plenerowych uroczystości, ale też na teatralnej scenie, filmowym ekranie i w debatach z udziałem wyjątkowych gości.

Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie bohaterowie szczecińskiego Grudnia, walczący o chleb, o godność, o prawdę. Nie byłoby wolności i demokracji bez Solidarności, bez Sierpnia 80 i heroizmu opozycjonistów po 13 grudnia 1981 – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Wprowadzenie stanu wojennego to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Nigdy nie zagaśnie pamięć o tamtych wydarzeniach i ludziach, który w najtrudniejszych czasach zdobywali się na heroizm. Możliwość spotkania, rozmowy z nimi jest dla nas zaszczytem. Serdecznie zachęcam mieszkańców Pomorza Zachodniego do udziału w rocznicowych wydarzeniach.

Kalendarz obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i upamiętnienia Grudnia’70 rozpoczyna się 9 grudnia (czwartek, godz. 19) – spektaklem „Z piekła do piekła” przygotowanym przez Teatr Polski. Będzie to wyjątkowy poetycko-muzyczny wieczór z twórczością Jacka Kaczmarskiego. W piątek (10 grudnia, godz. 19) wspomnienie legendarnego barda Solidarności Przemysława Gintrowskiego. Poezję wolności, w rockowym wydaniu, zaprezentuje zespół Łukasz Drapała & Chevy.

W sobotę (11 grudnia) o godz. 16 zaplanowano debatę „Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności”, w której wezmą udział bohaterowie walki o wolność: Ludwika Wujec (działaczka Solidarności, wcześniej współpracowniczka KOR, asystentka Tadeusza Mazowieckiego podczas obrad Okrągłego Stołu) i Jacky Challot – Francuz, który po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, organizował pomoc humanitarną dla represjonowanych opozycjonistów i ich rodzin, a w ciężarówce z lekami i żywnością przemycał powielacze, farby drukarskie, nielegalne w PRL wydawnictwa. Dyskusję o solidarnościowej rewolucji i ludziach z Zachodu, którzy poświecili dla niej wolność, poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego „Jacky do zadań specjalnych”. Gościem spotkania będzie również Franҫoise Breton – Bałuka, żona Edmunda Bałuki, legendy robotniczych protestów w Szczecinie.

Przywódcy strajku w Stoczni Szczecińskiej (w styczniu 1971 roku) poświęcone będzie widowiskowo multimedialne „Bałuka, człowiek z W-7”, w którym zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę i Dominikę Ostałowską. Po spektaklu (niedziela, 12 grudnia, godz. 16; Teatr Polski, Scena na Łasztowni) zaplanowano specjalne spotkanie z Franҫoise Breton – Bałuką pt. „Zakochani w polskiej rewolucji”.

W poniedziałek 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, bogaty program wydarzeń przygotowało Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy. O godz. 11 debata oksfordzka pt. „Stan wojenny na zawsze podzielił Polaków” z udziałem uczniów V i IX LO w Szczecinie. O godz. 13 na placu Solidarności uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „1981. Stan „W”. O godz. 18 debata „Winni i skrzywdzeni” z udziałem prokuratora Andrzeja Pozorskiego, dyrektora Komisji Głównej Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu. A także promocja książki Agnieszki Kuchcińskiej – Kurcz „1981. Stan „W”.

14 grudnia CDP zaprasza (godz. 17) na pokaz filmu dokumentalnego o pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 roku. I spotkanie ze świadkami historii. W środę (15 grudnia) w Centrum Dialogu Przełomy będzie można obejrzeć dokument w reż. Joanny Pieciukiewicz pt. „Grudzień nasz i wasz”.

17 grudnia o godzinie 17, w rocznicę krwawego stłumienia robotniczej rewolty, na placu Solidarności zapłoną „Światła pamięci”. Akcję układania zniczy w napis „Grudzień’70” organizuje CDP. Zaplanowano też specjalny pokaz filmu w oparciu o widowisko historyczne przygotowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną.

Tego samego dnia Teatr Polski (Scena Kameralna, Nowy Browar) zaprasza na debatę „Małe „s”. Solidarność dawniej i dziś. Czy idea solidarności jest w polskim społeczeństwie nadal żywa?”. W dyskusji wezmą udział Marek Tałasiewicz, Maciej Biskup OP, Marta Titaniec, Agata Lesner i prof. Radosław Ptaszyński (prowadzący). Debata będzie połączona z projekcją filmu dokumentalnego Kamila Witkowskiego „Wszyscy wszystko zjedli”.

Szczegółowy program rocznicowych wydarzeń – w załączeniu.

Bilety na spektakle i koncerty – do nabycia w kasie Teatru Polskiego (scena na Łasztowni, ul. Energetyków 40; kasa czynna od wtorku do piątku w godz. 10-18, w soboty i niedziele od godz. 16 do 18) oraz w internecie: https://www.teatrpolski.eu/spektak

 

POLSKA. EUROPA. SOLIDARNOŚĆ.

Program obchodów obchodach upamiętniających

40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

oraz szczecińskie wydarzenia Grudnia’70

9 GRUDNIA 2021 r. (czwartek)

19.00 Spektakl „Z piekła do piekła”

Teatr Polski, Scena na Łasztowni, wstęp: bilet/wejściówka

10 GRUDNIA 2021 r. (piątek)

19.00 Poezja wolności z repertuaru Przemysława Gintrowskiego w rockowym wydaniu – Koncert zespołu Łukasz Drapała & Chevy

Teatr Polski, Scena „Dekadencja” Nowy Browar, wstęp: bilet/wejściówka

11 GRUDNIA 2021 r. (sobota)

16.00 Debata „ULICA I ZAGRANICA – POMOC DLA SOLIDARNOŚCI”

Debata o uniwersalnych, europejskich wartościach solidarnościowej rewolucji i ludziach
z Zachodu, którzy poświęcali dla niej swoją wolność, poprzedzona projekcją filmu dokumentalnego „Jacky do zadań specjalnych”.

Uczestnicy: Piotr Najsztub-prowadzenie, prof. Radosław Ptaszyński, Francoise Breton-Bałuka, Jacky Jean Challot. Ludwika Wujec

Teatr Polski, Scena „Dekadencja” Nowy Browar, wstęp: bilet/wejściówka

12 GRUDNIA 2021 r. (niedziela)

16.00 Widowisko multimedialne „Bałuka, człowiek z W-7”

Obsada: Andrzej Chyra, Dominika Ostałowska, Andrzej Konopka, Olek Różanek, Krzysztof Baranowski

„Zakochani w polskiej rewolucji” – rozmowa z panią Francoise Breton-Bałuką

Teatr Polski, Scena na Łasztowni, wstęp: bilet/wejściówka

13 GRUDNIA 2021 r. (poniedziałek)

11.00 Debata oksfordzka pt. „Stan wojenny na zawsze podzielił Polaków” z udziałem uczniów V i IX LO w Szczecinie

Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy, wstęp wolny

13.00 Otwarcie wystawy plenerowej pt. „1981. Stan „W”

Plac Solidarności, wstęp wolny

18.00 Debata pt. „Winni i skrzywdzeni” z udziałem prokuratora Andrzeja Pozorskiego, dyrektora Komisji Głównej Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu. Promocja książki A. Kuchcińskiej- Kurcz „1981. Stan „W”

Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy, wstęp wolny

14 GRUDNIA 2021 r. (wtorek)

17.00 Pokaz filmu dokumentalnego o pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego w nocy 14/15 grudnia 1981 r. z udziałem autorek Moniki Mazanek i Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz. Spotkanie świadków historii.

Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy, wstęp wolny

15 GRUDNIA 2021 r. (środa)

17.00 Pokaz filmu dokumentalnego „Grudzień nasz i wasz” reż. Joanna Pieciukiewicz. Spotkanie
z autorką filmu.

Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy, wstęp wolny

17 GRUDNIA 2021 r. (piątek)

17.00 „Światła pamięci” – coroczna akcja układania zniczy w napis GRUDZIEŃ’70 z udziałem młodzieży i mieszkańców Szczecina. Pokaz filmu w oparciu o widowisko historyczne „Grudzień’70” przygotowane przez SAA

Plac Solidarności

18.00 Debata: Małe „s”. Solidarność dawniej i dziś. Czy idea solidarności jest w polskim społeczeństwie nadal żywa?

Debata połączona z projekcją filmu dokumentalnego Kamila Witkowskiego „Wszyscy wszystko zjedli”.

Uczestnicy: prof. Radosław Ptaszyński-prowadzenie, Maciej Biskup OP, Marek Tałasiewicz, Marta Titaniec, Agata Lesner

Teatr Polski, Scena „Kameralna” Nowy Browar, wstęp: bilet/wejściówka

To top