Unijne wsparcie dla kolejnych świetlic

W minionym tygodniu kolejni, zachodniopomorscy beneficjenci podpisali umowy w ramach PROW 2014-2020, dzięki którym będą mogli wybudować, przebudować czy wyposażyć obiekty pełniące funkcje kulturalne. To gminy Dygowo, Stargard, Stara Dąbrowa, Polanów, Wałcz, Nowogard i Drawno oraz Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu. Umowy sygnowali wicemarszałek Olgierd Kustosz oraz członkowie zarządu Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.

Nowa świetlica wiejska, wybudowana w systemie modułowym, o powierzchni ponad 100 m2 stanie w Nowej Dąbrowie. Dofinansowanie z PROW 2014-2020 dla Gminy Stara Dąbrowa na ten cel to blisko pół miliona złotych.

Przebudowę przejdzie świetlica w Wołowcu, która zlokalizowana jest w budynku mieszkalno-usługowym. Pomieszczenia przynależne obecnie do obiektu handlowego, po realizacji inwestycji, staną się integralną częścią świetlicy. Dofinansowanie, w wysokości ok. 160 tys. zł, pozwoli także na wymianę drzwi i okien, wykonanie izolacji termicznej, przebudowę instalacji wod- kan i elektrycznych.Dzieci i młodzież niebawem będą mogli korzystać m.in. z zajęć plastycznych, które będą organizowane w nowej świetlicy wiejskiej we wsi Witkowo Drugie. Gmina Stargard na budowę nowego obiektu otrzyma ok. 470 tys. zł unijnego dofinansowania.

Nowy sprzęt nagłaśniająco – muzyczny pomoże w organizacja zajęć wokalnego, folklorystycznego zespołu śpiewaczy oraz warsztatów sekcji orkiestry dętej. Takie wyposażenie do świetlicy wiejskiej w Świerczynie zakupi Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu. Ok. 180 tys. zł unijnego wsparcia przeznaczone zostanie na kupno m.in. mikrofonów, statywów, kolumn, miksera, sterownika DMX czy subwoofera.Gmina Polanów planuje poszerzyć ofertę kulturalno-sportową dla lokalnej społeczności, a to wszystko za sprawą doposażenia świetlicy w Domachowie. Nowy sprzęt rekreacyjny, informatyczny, edukacyjny oraz multimedialny pozwoli na organizacje m.in. warsztatów kulinarnych, zajęć multimedialnych, rekreacyjno-plastycznych, warsztatów rękodzielniczych oraz zajęć fitness. Dofinansowanie z PROW 2014-2020 na ten cel to ponad 125 tys. zł.

Ponad 400 tys. zł eurofunduszy trafi do Gminy Drawno. Środki te pozwolą na przebudowanie i rozbudowanie świetlic w Kiełpinie i Brzezinach. W ramach zadania m.in. dostosowane do osób niepełnosprawnych zostanie wejście do budynku, wykonane będzie pokrycie dachu, ocieplenie elewacji, wymieniona stolarka oraz zakupione zostanie nowe wyposażenie.

Nowe budynki pełniące funkcje kulturalne pojawią się również na terenie gmin Wałcz i Dygowo. Na realizację inwestycji w Nakielnie (gm. Wałcz) beneficjent otrzyma ponad 310 tys. zł z PROW 2014-2020. W świetlicy w Miechęcinie (gm. Dygowo), o powierzchni ok. 180 m2, znajdować się będzie sala główna, sanitariaty, zaplecze kateringowe oraz pomieszczenia pomocnicze: kotłownia, szatnia. Na ten cel przeznaczono pół miliona unijnego wsparcia.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

To top