Uhonorują najaktywniejszych w Sportowym Turnieju Miast i Gmin 2015 – Dziwnów w czołówce

Dziewiąty z rzędu triumf Pomorza Zachodniego w XXI Sportowym Turnieju Miast i Gmin 2015 będzie okazją do wyróżnienia najaktywniejszych zachodniopomorskich miast i gmin, które przyczyniły się do ogólnopolskiego sukcesu regionu. Uroczyste podsumowanie wraz z wręczeniem nagród laureatom odbędzie się w piątek, 4 grudnia br. w Międzyzdrojach. W wydarzeniu udział zapowiedzieli członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego: Anna Mieczkowska i Robert Grzywacz.

W przedsięwzięciu, które jest jedną z najbardziej znanych imprez masowo-rekreacyjnych w Polsce, udział wzięło blisko 1,2 miliona osób. Turniej odbywał się od 26 maja do 1 czerwca 2015 roku w 539 polskich miastach i gminach. Jego ogólnopolskie podsumowanie miało miejsce pod koniec września br. w Olsztynie.

W turnieju udział w nim wzięli uczniowie, przedszkolaki, seniorzy, studenci oraz osoby na co dzień pracujące. Celem przedsięwzięcia była przede wszystkim promocja zdrowego i aktywnego trybu życia. Tradycyjnie Turniej połączony został z VII Europejskim Tygodniem Sportu dla Wszystkich.

Od lat organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich w Warszawie, a koordynacją działań na terenie województwa zachodniopomorskiego zajmuje się Zachodniopomorski Związek Towarzystw Krzewienia Kultury Fizycznej w Szczecinie.

W tegorocznej edycji każdy uczestnik mógł wybrać, z szerokiego wachlarza dyscyplin, konkurencję dla siebie. Były biegi, gry zespołowe, taniec, wędkarstwo i jazda na rowerze. Po raz kolejny włączono do turnieju tzw. Test Coopera, czyli próbę wytrzymałości polegającą na dwunastominutowym nieprzerwanym biegu.

Podobnie jak w latach wcześniejszych, w ogólnopolskiej klasyfikacji pierwsze miejsce zajęło województwo zachodniopomorskie na terenie, którego w przedsięwzięciu udział wzięło ponad 195 tysięcy osób z 91 miast i gmin. Łącznie przeprowadzono prawie 2200 imprez sportowych. Wzorem lat w wojewódzką organizację tegorocznej edycji turnieju włączył się Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego przekazując blisko 30 tysięcy złotych. W rywalizacji o pierwsze miejsce nasz region wyprzedził: Warmię i Mazury, Pomorze oraz Świętokrzyskie.

W klasyfikacji ogólnopolskiej w pierwszej dziesiątce uplasowały się następujące zachodniopomorskie gminy
i miasta.

a/ Grupa I – Gminy do 5 tysięcy mieszkańców: 3 miejsce: Dziwnów, 4 miejsce: Ustronie Morskie, 6 miejsce: Stepnica, 7 miejsce: Rąbino.

b/ Grupa II – Gminy powyżej 5 do 7,5 tysięcy mieszkańców: 1 miejsce: Kalisz Pomorski, 5 miejsce: Postomino, 8 miejsce: Świdwin (Gmina), 9 miejsce: Mirosławiec

c/ Grupa III – Gminy powyżej 7,5 do 15 tysięcy mieszkańców: 5 miejsce: Pełczyce

d/ Grupa IV – Gminy powyżej 15 do 40 tysięcy mieszkańców: 7 miejsce: Pyrzyce

e/ Grupa V – Gminy powyżej 40 tysięcy do 100 tysięcy: 5 miejsce: Kołobrzeg.

f/ Grupa VI – Gminy powyżej 100 tysięcy: bez udziału miast z Pomorza Zachodniego

Teraz czas na podsumowanie klasyfikacji wojewódzkiej i wręczenie wyróżnień. Otrzymają je poszczególne samorządy w każdej kategorii. Jak wygląda pełna ogólnopolska klasyfikacja gmin i miast XXI edycji turnieju oraz jak wypadły w poszczególnych kategoriach wszystkie startujące w nich samorządy Pomorza Zachodniego można dowiedzieć się ze strony: http://federacja.com.pl/site2/europejski-tydzie–sportu.htm

Warto wspomnieć również, że dzień później, 5 grudnia br., w międzyzdrojskim hotelu „Aurora” odbędą się dwa ciekawe seminaria. Pierwsze o godzinie 12:00 o tematyce „Perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020 w samorządzie” i drugie o godzinie 12:45 pod nazwą „Zarządca obiektu oraz animator sportu, turystyki i rekreacji w gminie – ich rola i zadania”.

Podsumowanie XXI Sportowego Turnieju Miast i Gmin w województwie zachodniopomorskim 2015

Piątek, 4 grudnia 2015 roku, godzina 19:30

Międzyzdroje, Międzynarodowy Dom Kultury, ul. Bohaterów Warszawy 20

Łukasz Jucha

Biuro Prasowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *