13-10-2015 » Powiat i region

Ubiegły tydzień – oczami redakcji – “Polska to bardzo dziwna kraj”

Ubiegły tydzień w naszym regionie był niezmiernie bogaty w ciekawe wydarzenia. W powiecie kamieńskim do najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia należałoby zaliczyć wizytę Pani Premier Ewy Kopacz w Kamieniu Pomorskim i Międzyzdrojach. Wizyta była krótka, Pani Premier była gościem Burmistrza Kamienia w kamieńskim ratuszu i spacerowała po Kamieniu w towarzystwie tłumu dziennikarzy i mieszkańców kamieńskiego powiatu. W Międzyzdrojach Pani Premier zatrzymała się na dworcu. Odważni bez trudu nawiązali bezpośredni kontakt z Panią Premier, mogli zrobić wspólne zdjęcie, zamienić kilka zdań.
Dla Szczecina i całego województwa ważnym wydarzeniem było niewątpliwie posiedzenie Rządu RP w Szczecinie. Rząd obradował nad ważnymi dla naszego regionu kwestiami, podjął kilka ważnych dla Nas mieszkańców tego regionu decyzji. Jak te decyzje przełożą się na Nasz region, pokaże czas.
W poniedziałek Pani Premier otwierała Gazoport w Świnoujściu. Chciałoby się powiedzieć “nareszcie”, ale tego powiedzieć nie mogę. Czy gazoport jest gotowy, okaże się najwcześniej za pół roku. Poniedziałkowe otwarcie gazoportu to tylko symboliczny gest. Procedura zagazowania potrwa jeszcze długo i dopiero po jej zakończeniu będziemy wiedzieć, czy wieloletnia praca budowniczych gazoportu nie poszła na marne. Patrząc na wydarzenia, jakie miały miejsce w Świnoujściu nie mogłem się powstrzymać z zadaniem pytania. Dlaczego Nasze Państwo jest tak bezradne w rozwiązywaniu najważniejszych dla niego spraw? Nasza redakcja już od kilku lat zwracała uwagę na liczne nieprawidłowości, jakie miały miejsce w gazoporcie. Gdyby odpowiedzialne za tę budowę osoby czy też odpowiedzialne za bezpieczeństwo tej inwestycji służby zadziałały prawidłowo, pewnie już od dawna gazoport funkcjonowałby pełną parą. Gdyby zamiast kierować się prywatą “co niektórych polityków” kierowano się zdrowym rozsądkiem, Rząd nie musiałby się pochylać w Szczecinie nad dokończeniem Drogi Krajowej nr 3, lecz mógłby wizytować prace modernizacyjne na 3. “Ale Polska to bardzo dziwna kraj – tak mawiał na początku lat 90-tych na naszych wtedy jakże nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych Zulu Gula.” Teraz droga ma być budowana, lecz w pierwszej kolejności nie ten odcinek, na którego dokończenie czekają sąsiednie kraje i cała gospodarka Polski. Ponadto decyzja jest, ale nie ma na modernizację kasy. Po 25. października, więc za niecałe dwa tygodnie, będzie nowy Rząd, jak zechce znaleźć pieniądze to decyzja Rządu w Szczecinie będzie miała sens. jeśli nie to…………….
“Ale Polska to bardzo dziwna kraj”- Od ubiegłego tygodnia w całej Polsce głośno o aresztowaniach kilku rolników. W tej sprawie wypowiadają się z ogromnym oburzeniem liczni opozycyjni politycy. Głos w tej sprawie zabrał również Kościół. Nie mi oceniać decyzje Prokuratury i Sądu. Może w sprawie rolników jest coś na rzeczy, a może i nie. Rolnicy powinni mieć prawo kupować ziemię, ale wszyscy, a nie tylko wybrani. Na pewno nie jest dobrze, kiedy za kryterium dopuszczenia do przetargu dopuszcza się udział we wcześniejszych protestach. Ale z drugiej strony czy ten okres na kilka dni przed wyborami to właściwa pora na takie porządki. A co się dzieje z wieloma głośnymi sprawami, za którymi stoją politycy z pierwszych stron gazet? Podobno zarzuty i to o wiele bardziej poważne niż postawiono rolnikom ma pewien poseł czy, nie szukając za daleko, pewien burmistrz z naszego powiatu. Jakoś w tych sprawach nie ma spektakularnych aresztowań, nie ma postawionych publicznie zarzutów. Czemu w tych sprawach nie zabierze głos Prezes Kaczyński, czemu nie potępiają inni politycy. Polskę stać na to, by tu był normalny, a nie dziwny kraj. Mam nadzieję, że sprawa pyrzyckich rolników zakończy się uczciwym, rzetelnym bez politycznych nacisków procesem. Ale jeszcze bardziej oczekuję, by takie procesy odbyły się i to jak najszybciej w sprawach co niektórych polityków z różnych szczebli władzy, którzy nie mają czystych rąk. Mieszkańcy Polscy to światli ludzie. Widzą i mają na ten temat swoje zdanie. Spróbujmy zmienić Polskę z tej, jaką opisywał Zulu Gula na tę, jaką oczekujemy my Polacy!!!!

Waldemar Taranowicz

Kopacz: Dobra informacja dla regionu – za Gazetą Wyborczą

Po posiedzeniu rządu premier Kopacz poinformowała, że w regionie powstanie 760 miejsc pracy. 80 etatów utworzonych zostanie w ramach tworzonego przy Izbie Celnej Centrum Obsługi Wierzyciela. Pozostałe kilkaset miejsc pracy da rozbudowa stargardzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. Etaty powstaną w Stargardzie Szczecińskim (460), Szczecinie (100) i Wałczu (100) .

– 760 etatów to dobra informacja dla regionu – zaznaczyła premier.

Polska Grupa Promowa ma być silna i radzić sobie z zagraniczną konkurencją

Rada Ministrów przyjęła koncepcję rozwoju branży przewozów promowych. Zakłada ona m.in. powołanie Polskiej Grupy Promowej SA, która zarządzałaby promami państwowych firm PŻM i PŻB. Nowa spółka byłaby nie tylko właścicielem obecnej floty tych państwowych podmiotów, jej baza uzupełniana byłaby też o nowe jednostki. Koncepcja zakłada, że nowe promy budowane byłyby w polskich stoczniach w Szczecinie i Trójmieście, w stoczniach należących do funduszu Mars. Promy miałyby być budowane w oparciu o polską myśl technologiczną. Nową spółkę tworzyłaby PŻB i należącą do PŻM Unity Line. Strategicznym akcjonariuszem mają być państwowe Polskie Inwestycje Rozwojowe, to one mają gwarantować finansowanie.

Według rządowych założeń Polska Grupa Promowa ma być silną spółką, która na rynku promowym wyśmienicie będzie dawać sobie radę z zagraniczną konkurencją. Rada Pracownicza PŻM obawia się jednak, że zdominowana przez Polskie Inwestycje Rozwojowe nowa spółka promowa zarządzana będzie z Warszawy politycznie.

– Polskie Inwestycje Rozwojowe, czyli tzw. PIR, chce zainwestować pieniądze po to, żeby ta spółka stała się konkurencyjną – zapewniała na briefingu po posiedzeniu rządu Ewa Kopacz. – To nie jest spółka przeciw komukolwiek. I dodała: W tym jest zero polityki.

Zachodnie obejście Szczecina już w rządowych planach, ale bez pieniędzy

Rząd zdecydował też o zmianie rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, co ma umożliwić budowę zachodniego obejścia Szczecina. Wtorkowa decyzja rządu oznacza, że długo wyczekiwane obejście zachodnie zostało dopisane do sieci autostrad i dróg ekspresowych. To z kolei oznacza, że budowa będzie już finansowana z pieniędzy państwowych, ale tych nie ma.

– Pierwszym ruchem było wpisanie tej drogi do rozporządzenia, co uczyniliśmy. Drugim etapem jest znalezienie finansowania na budowę północno-zachodniej obwodnicy Szczecina – zaznaczyła Kopacz.

Zdaniem szefowej rządu jest realna szansa, że oszczędności przyniosą już ogłaszane przetargi i w ten sposób uda się pozyskać pieniądze na nową inwestycję.

Przypomnijmy, w poniedziałek minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak oświadczyła, że zachodnia obwodnica nie będzie realizowana w najbliższych latach. Teraz jest szansa, że może być.

670 mln zł na regulację Odry granicznej

Na posiedzeniu wyjazdowym w Szczecinie rząd zatwierdził też umowę między Polską a Niemcami dotyczącą wspólnej regulacji Odry granicznej.

To oznacza, że cały graniczny odcinek Odry ma mieć lepszą żeglowność. Będą pieniądze na odtworzenie i utrzymanie trzeciej klasy drogi wodnej. Na ten cel pójdzie 670 mln zł. Gros spraw ma zostać wykonanych do lat 2018-2020, całość do roku 2028.
Jarosław Kaczyński: areszt dla rolników jest skandaliczny -za Onet.pl
– Próbuje się zastraszać polskich rolników, żeby nie kupowali polskiej ziemi, żeby była ona dla cudzoziemców – powiedział podczas konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński o sprawie aresztowanych rolników z Pyrzyc (Zachodniopomorskie).
– Aresztowanie rolników broniących polskiej ziemi to sprawa skandaliczna. To próba zastraszenia polskich rolników. Niedopuszczalne, że rolnicy, którzy walczyli o polską ziemię, są w więzieniu – rozpoczął swoje wystąpienie Jarosław Kaczyński.
Zdaniem lidera PiS ta sprawa wiąże się ze zbliżającą się wizytą premier Ewy Kopacz w Zachodniopomorskiem, bowiem – mówił Kaczyński – istnieją obawy związane z demonstracjami przeciw szefowej rządu. Ważniejsza jednak jest według prezesa PiS odpowiedź na pytanie, kto ma kupować polską ziemię.
Prezes PiS- u uważa, że zastraszanie rolników jest sprawą polityczną i doprowadzi do tego, że polskie ziemie trafią w ręce obcokrajowców.
Głos w sprawie zabrał także prawnik i polityk Janusz Wojciechowski. – Zarzuty w stosunku do nich są absurdalne. Jeżeli zarzuca się im, że utrudniali przetarg i tworzyli grupę przestępczą. To skandal. Nie spowodowali żadnej szkody. To gigantyczne nadużycie. Apeluję do SLD, by zajęła się skandalicznym traktowaniem rolników i prokuratora generalnego, by przyjrzał się całej sprawie.

Otwarcie gazoportu, czyli kpina z wyborców – za wp.pl
W konkursie na najbardziej absurdalne pomysły kampanii uroczystość otwarcia nieczynnego gazoportu w Świnoujściu przez premier Ewę Kopacz powinna dostać grand prix z wyróżnieniem – pisze “Rzeczpospolita”.
I to nie tylko dlatego, że pierwsze gazowce ze skroplonym błękitnym paliwem będą zawijać do Polski dopiero za ponad pół roku. Wszak gazoport czekają jeszcze skomplikowane procedury. Nawet minister Skarbu Państwa przyznał, że pełny rozruch terminalu LNG będzie możliwy w „drugim kwartale przyszłego roku”.
Uroczystość, w której wzięła udział premier Ewa Kopacz, przypomina więc sytuację, w której ktoś przed wyborami otwiera kawałek autostrady. Tyle że po uroczystym przecięciu wstęg na drogę wrócą walce i buldożery, a kierowcy pojadą nią dopiero wiosną kolejnego roku. Czy to nie kpina z wyborców?
Ale największy absurd poniedziałkowego eventu polega na tym, że on wcale może nie pomóc rządowi i Platformie Obywatelskiej z jeszcze innego powodu. Przypomina bowiem opinii publicznej o wielu zaniedbaniach związanych z budową tego – kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa – obiektu. Historia powstawania gazoportu jest bowiem historią nieudolności polskiego państwa, które z jedną z najważniejszych inwestycji spóźni się niecałe dwa lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *