A właściwie święto Objawienia Pańskiego, rzadziej zwane Epifania, jest chrześcijańską uroczystością obchodzoną na cześć objawienia się Boga człowiekowi, a także obecności Boga w historii człowieka na Ziemi. Jak również uzdolnienia człowieka do rozumnego poznawania Boga.
Jest także jednym z pierwszych świąt jakie ustanowił Kościół. Dla rzymskokatolickiego jest świętem nakazanym. A to oznacza, że katolicy właśnie tego dnia mają obowiązek wzięcia udziału w mszy świętej.
Owo święto w Kościele łacińskim zaczęto obchodzić z końcem czwartego wieku n.e., będącym zarazem świętem niezależnym od Bożego Narodzenia. Potem też oddzielono od niego święto Chrztu Pańskiego i od tamtego czasu przypada ono na niedzielę 6 stycznia.
W tym świątecznym dniu, który symbolizuje pokłon chrześcijan do Boga Wcielonego przez część świata pogańskiego, wysławiane są trzy cuda: dziś gwiazda przywiodła mędrców do żłobka, dziś też podczas godów woda stała się winem oraz dziś Chrystus dla naszego zbawienia przyjął od Jana chrzest w Jordanie.
Historia święta Trzech Króli
Niegdyś w święto Trzech Króli święcono złoto, którym następnie dotykano szyi, jak również kadzidło czyli żywicę z jałowca, które służyło do okadzania gospodarstwa. Ów zwyczaj miał chronić ludzi i ich domy przed nieszczęściami oraz chorobami.
Dziś 6 stycznia zwykle na drzwiach katolickich domów czy też mieszkań pisze się kredą C†M†B albo K†M†B dodając datę obecnego roku. Ten zwyczaj rozpowszechnił się w XVIII wieku.
Litery są skrótem od łacińskiego życzenia „Christus Mansionem Benedicat” co oznacza – Niech Bóg błogosławi temu domowi. Natomiast według świętego Augustyna znaczy to „Christus Multorum Benefactor” czyli Chrystus dobroczyńcą wielu.
Natomiast wielu innych uważa, iż jest to skrót od imion trzech Mędrców, a więc Kacpra, Melchiora oraz Baltazara, co zostało przekazane przez średniowieczną legendę.
Jest też znana pewna interpretacja znaczenia owego skrótu pierwszych łacińskich liter nazw historycznych wydarzeń świętowanych właśnie przez Epifanię; Cogitum – Matrimonium – Baptisma tłumaczone na język polski jako Poznanie – Wesele – Chrzest.
Tradycją Objawienia Pańskiego jest Orszak Trzech Króli (dla przykładu – taki odbywa się już od wielu już lat w naszym Wolinie. W tym roku początek o godzinie 12:00 kościół p.w. św. Stanisława BM) na który składają się jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem.
Dzień Objawienia Pańskiego rozpoczyna także karnawał, który trwa do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Ta w tym roku przypada na dzień 26 lutego. Zatem w tym roku karnawał potrwa 51 dni. W tym czasie przypadać będzie siedem weekendów podczas których można będzie spędzać czas na (powiedzmy) hucznych zabawach czy też balach karnawałowych.
Ostatni tydzień karnawału rozpoczyna się w Tłusty Czwartek, który w tym roku przypada na 20 lutego. I potrwa do tradycyjnego „Śledzika” oznaczającego zakończenie karnawału.
W Polsce powojennej święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. Tak było do 1960 roku, kiedy ustawą Sejmu PRL owo wolne zostało zniesione.
Dopiero w listopadzie 2010 roku, ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski, podpisał stosowna ustawę, która przywróciła ten świąteczny dzień, jako dzień wolny od pracy. 6 stycznia 2011 roku był zatem pierwszym niepracującym dniem od roku 1960.
Trzech Króli na świecie
Jest dniem wolnym od pracy m.in. w trzech niemieckich landach. A także w takich europejskich krajach, jak w Austrii, na Cyprze, w Chorwacji. Ponadto w Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji oraz we Włoszech.
Miwa