„Transport na życzenie” Budujemy system transportu publicznego na terenach wiejskich

Nie mają jak dojechać do pracy, urzędu, lekarza. Wykluczenie transportowe to problem mieszkańców m.in. środkowej części Pomorza Zachodniego. Zapraszamy na konferencję prasową Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza poświęconą projektowi „Transport na życzenie”, która odbędzie się w piątek 11 października br. To pilotażowe działanie, poprzez które samorządowcy z Pomorza Zachodniego zbudują system transportu publicznego na terenach wiejskich.

Stworzenie spójnego systemu transportowego na Pomorzu Zachodnim to konieczność, bo w takich powiatach jak Drawski, Łobeski, Świdwiński, czy Kamieński w wielu przypadkach mamy do czynienia z wykluczeniem komunikacyjnym. To wnioski z badania prowadzonego od 2018 r. przez ekspertów Banku Światowego w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej Catching-up Regions. Bruksela chce pomóc regionom w rozwoju, a Pomorze Zachodnie wskazało na potrzeby w zakresie usług transportowych.

W ramach projektu wytypowano 6 obszarów wykluczonych transportowo, dla których przygotowano sześć programów pilotażowych DRT („transport na życzenie”), aby wypełnić istniejące luki w dostępie do usług. Pilotażowy projekt ma umożliwić dojazd do kolei, poprawić dostępność do większych ośrodków oraz przywrócić usługi transportu autobusowego tam, gdzie regularne połączenia zostały zlikwidowane. Wykorzystana zostać ma usługa tzw. transportu na życzenie, by mieszkańcy po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub internetowej mogli dojechać do wskazanego miejsca.  Aktualnie z Komisją Europejską jest ustalane finansowania pilotażu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Zapraszamy na konferencję prasową, której towarzyszyć będzie podpisanie listów intencyjnych. Deklaracje udziału w projekcie złożą burmistrzowie Międzyzdrojów, Golczewa i Wolina, a także starosta Powiatu Kamieńskiego. W projekcie biorą udział także Starostwo Drawskie, Łobeskie, Świdwińskie oraz Gminy Węgorzyno, Wierzchowo i Sławoborze.

„Transport na życzenie”
Budujemy system transportu publicznego na terenach wiejskich
Konferencja prasowa i podpisanie listów intencyjnych

Piątek, 11 października 2019 r. godzina 11:00

Sala konferencyjna nr 308, ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 30, Szczecin

W wydarzeniu wezmą udział:

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek

Starosta Powiatu Kamieńskiego Józef Malec

Wicestarosta Powiatu Kamieńskiego Joanna Piwińska

Burmistrz Gminy Międzyzdroje Mateusz Bobek

Burmistrz Gminy Golczewo Maciej Zieliński

Zastępca Burmistrza Gminy Wolin Marek Grocholski

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe