12-01-2018 » Powiat i region

Tradycja i smak od pokoleń

Twoja babcia, mama, a może nawet Ty przygotowujecie od lat to samo popisowe dane? Czy w starych albumach na zdjęciach z rodzinnych uroczystości, zawsze można dostrzec na stole tę samą apetyczną potrawę? Jeśli tradycyjne przepisy są obecne w Twojej rodzinie od pokoleń to zgłoś się do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski i zostań „Poszukiwaczem Smaków”.

Rodzinne pamiątki, dokumenty, fotografie lub rozmowy – wszystkie chwyty dozwolone dla młodych poszukiwaczy, którzy będą chcieli dotrzeć do tradycyjnych przepisów, znanych w ich rodzinie od co najmniej dwóch pokoleń.

Opis danego produktu, przepis, jego charakterystyczne cechy uczniowie przedstawiają na pisemnych zgłoszeniach. Jednym z punktowanych elementów konkursu jest przedstawienie na współczesnym zdjęciu walorów estetycznych produktów i potraw. Ten punkt zachęca do wspólnego gotowania z rodzicami, dziadkami i podpytywania o rodzinne tradycje kulinarne. Jeden uczestnik może przesłać do konkursu tylko jedno zgłoszenie.

Zgłoszenia do V edycji konkursu można przesyłać do 23 marca 2018 r. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin,  z dopiskiem:  Wydział Rolnictwa i Rybactwa, Konkurs „Poszukiwacze Smaków”. O przyjęciu zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego. Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: (91) 44 10 233 lub poprzez e-mail: pmakatun@wzp.pl. Wyróżnionych zostanie maksymalnie 30 laureatów (1-3 miejsce oraz max. 7 wyróżnień na trzech poziomach: szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych), którzy otrzymają nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 23 kwietnia 2018 roku.

Główne cele konkursu to zainteresowanie młodych ludzi tematyką produktów i potraw tradycyjnych, zachęcenie do wspólnego, rodzinnego przygotowywania smacznych dań oraz odkrywania kulinarnego dziedzictwa Pomorza Zachodniego. „Poszukiwacze Smaków” to także szansa na odnalezienie kolejnych niezwykłych kulinariów z terenu województwa zachodniopomorskiego. Nasz region ma obecnie 45 produktów tradycyjnych na liście prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi.

Organizatorem konkursu „Poszukiwacze smaków” jest Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego WZ: http://www.wrir.wzp.pl/aktualnosci/v-edycja-konkursu-pn-poszukiwacze-smakow

 

Małgorzata Muszyńska

Urząd Marszałkowski

Województwa Zachodniopomorskiego

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *