Szymon Hołownia: wspólnie możemy wygrać tę wojnę

„Trzy tygodnie temu wszystkim nam skończył się świat, w którym wyrośliśmy, który znaliśmy. Koniec tego świata urządził nam Putin, brutalnie napadając Ukrainę. To nie kolejna lokalna wojna. Dziś – od USA po Australię – to wojna o największą stawkę od czasów II Wojny Światowej.” – tymi słowami Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050 rozpoczął swoje wystąpienie, które opublikował dzisiaj rano w social mediach. Odniósł się w nim do ostatnich wydarzeń, które od kilkunastu dni zajmują pierwsze strony gazet i nagłówki serwisów informacyjnych.

Ukraińcy dzielnie bronią nie tylko siebie, ale wolności setek milionów ludzi. Wspieramy ich w tym, bo bezpieczeństwo ukraińskich dzieci oznacza dziś spokój dzieci polskich. Nie doceniamy wolności, gdy ją mamy. Gdy ktoś chce nam ją odebrać – nagle przypominamy sobie, że ma cenę. Dziś musimy tę cenę zapłacić. Musimy pokonać totalitaryzm. Dobro musi zwyciężyć ze złem.” – przekonuje Szymon Hołownia i dodaje: „Tę wojnę naprawdę możemy wygrać, z Ukraińcami, ramię w ramię.”

Lider Polski 2050 wskazuje kilka kroków, które powinny zostać podjęte przez polski rząd, by zarówno wesprzeć walczący naród ukraiński, jak i wzmocnić nasze bezpieczeństwo: wprowadzenie zakazu przekraczania polskiej granicy przez rosyjskie TIR-y, zaprzestanie importu rosyjskiej ropy, wsparcie wojskowe Ukrainy poprzez przekazanie jej broni defensywnej i samolotów oraz lobbing na rzecz naszych sąsiadów w gronie państw NATO.

Szymon Hołownia zauważa także, że nasze portfele byłyby dziś znacznie bezpieczniejsze, gdybyśmy płacili w Polsce w euro zamiast w złotówkach. Lider Polski 2050 postuluje przeprowadzenie referendum w sprawie terminu przyjęcia euro, zaznaczając jednak, że decyzja o przyjęciu europejskiej waluty już została przez Polaków podjęta. Otwartym pozostaje pytanie o termin tej operacji.

„Ukraińcy za wolność płacą dziś cenę najwyższą – ryzykują życiem. Życie Polek i Polaków nie jest dziś zagrożone. Ale my też toczymy przecież walkę. Polacy już dziś zasłużyli na Pokojową Nagrodę Nobla. Każdy kto otworzył drzwi dla ofiar Putina, każdy kto przywiózł ich z granicy, każdy kto poświęcił przychody firmy, by pomóc: każdy z Was już jest bohaterem, już dołożył się do zwycięstwa. Trzeba jednak zrobić jeszcze więcej. Dziś czas na odwagę polskiego rządu.” – mówi Hołownia i dodaje: „Następny miesiąc będzie kluczowy dla losów wojny, losów naszego kraju i Zachodu. Trudno nie mieć wrażenia, że los uwziął się na nas, stawiając przed serią najtrudniejszych od pokoleń egzaminów: pandemią, a teraz wojną. Zdamy te egzaminy. Wyjdziemy z tego silniejsi, mądrzejsi i wolni. Odeślemy na śmietnik historii Hitlera naszych czasów, Putina. Zostawimy naszym dzieciom Europę Churchilla i Zełenskiego. Razem – zwyciężymy.”

 

To top