09-02-2018 » Golczewo, Powiat i region

Szwedzi w Golczewie – Szwedzki inwestor spotyka się z mieszkańcami gminy Golczewo

Dziś w piątek 9 lutego 2018 r. w Golczewie na zaproszenie Burmistrza Golczewa, gościli przedstawiciele Szwedzkiej firmy Conpol Sweden  Sp.  z o. o. Firma została założona w 2002 roku. Zatrudnia 1000 pracowników w 13 biurach w Szwecji. To jeden z największych przedsiębiorców budowlanych na tamtejszym rynku. Roczny obrót firmy sięga 535 milionów euro.

 Podczas spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Golczewie, właściciel Conpol Sweden przedstawił bliżej swoją firmę oraz jej  plany związane z ekspansją zagraniczną. – Chcemy stworzyć centrum międzynarodowe w Golczewie. Dlaczego? Bo jest idealnie położne, leży blisko Niemiec, Szwecji, Świnoujścia i łatwo się stąd dostać wszędzie – powiedział  Ola Serneke.

Głównym tematem spotkania było przede wszystkim przekazanie uczestnikom spotkania więcej informacji o planowanej inwestycji oraz przedstawienie harmonogramu działań związanych z utworzeniem w Golczewie zakładu i produkcji materiałów budowlanych.

Pierwszy teren kupiłem w 2007 roku. Przez ten okres przechodziliśmy szereg procesów związanych z tym terenem. Chcemy podzielić inwestycję na trzy etapy. Prace budowlane mamy nadzieję rozpocząć jeszcze w tym roku – stwierdził właściciel firmy Ola Serneke.– Co zrobiliśmy i dlaczego nie widzą Państwo żadnych efektów? Bardzo długo czekaliśmy na powstanie strefy. Przez 4 lata czekaliśmy na utworzenie jej w Golczewie i nie miał na to wpływu ani Pan Burmistrz, ani nasze przedsiębiorstwo. Rozpoczęliśmy od przygotowania wjazdu, jesteśmy na etapie wycinki drzew. Został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Pierwsze fizyczne efekty tej działalności zobaczą Państwo za kilka tygodni, wtedy na działkę wjedzie ciężki sprzęt – podkreślał przedstawiciel szwedzkiej firmy.

Jak wynika z uzyskanych podczas spotkania informacji prace budowlane rozpoczną się po uzyskaniu przez firmę pozwolenia na budowę. Według ich oceny powinno to nastąpić pod koniec 2018 roku. Wcześniej firma musi uzyskać decyzję środowiskową, pozwolenie wodnoprawne oraz pozwolenie na budowę. Inwestycja ma być  realizowana w trzech etapach. Po zakończeniu pierwszego etapu firma rozpocznie produkcję materiałów i konstrukcji budowlanych, a pracę w niej znajdzie 200 osób.

W najbliższym czasie inwestor po raz kolejny wystąpi do Rady o zmianę planu zagospodarowania, gdyż obecnie działki na których ma powstać przedsiębiorstwo w drugim i trzecim etapie są działkami rolnymi. Przedstawiciele firmy podkreślają, że do wszystkich prac w Golczewie będą angażowani lokalni przedsiębiorcy. Już niebawem miejscowa firma zajmie się wycinką drzew na przyszłym placu budowy, a gminny Zakład Usług Publicznych przystąpi do budowy kanalizacji wodociągowej i sanitarnej  – To wszystko koordynuje Pan Burmistrz, jeżeli znacie Państwo jakichś lokalnych przedsiębiorców zapraszamy do współpracy – zapewniał przedstawiciel szwedzkiej firmy

Podczas spotkania szwedzcy inwestorzy wiele uwagi poświęcili o wspieraniu przez Firmę klubów Sportowych. Co roku firma przeznacza na ten cel ponad 1,5 miliona euro.   

Chcemy sponsorować Państwa klub piłkarski. Prosimy o przekazanie oczekiwań na ręce Pana Burmistrza. To samo dotyczy klubu kolarskiego – oświadczył  przedstawiciel szwedzkiego inwestora.

Po zakończeniu trzeciego etapu inwestycji firma przewiduje zatrudnienie około 1000 osób.

Plany szwedzkiego inwestora są ambitne. Aby je zrealizować w przedstawionych przez inwestora terminach należy ruszyć z realizacją planów bardzo szybko. Czas ucieka nieubłaganie, a wymiernych i namacalnych efektów jak na razie nie widać. Mimo wszystko jestem pełen optymizmu  i liczę na sukces. Tysiąc miejsc pracy, prężna nowoczesna firma niewątpliwie przyczyni się do rozwoju tego regionu. Mam nadzieję, że zrozumieją to wszyscy i nie znajdą się tacy, którym realizacja tej inwestycji będzie przeszkadzać. Czego z całego serca szwedzkiemu Inwestorowi i mieszkańcom tego regionu życzę.

Waldemar Taranowicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *