Sztab w Brukseli działa i pomaga

Szyją maski, kupują żywność dla polskich rodzin bez środków do życia i bezdomnych, pomagają w kontakcie z lekarzami, dają wsparcie psychologiczne. Od miesiąca działa Sztab Pomocy Belgia, inicjatywa Biura Regionalnego Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli. Dla niektórych mieszkających w Belgii Polaków, to bezcenna pomoc.

– W tych trudnych czasach należy wyciągnąć dłoń i pomagać tym, którzy tego potrzebują. Ta zwyczajna, ludzka solidarność, często okazuje się być bezcenna. Oferowane przez Sztab wsparcie, czy rzetelna i sprawdzona informacja, dla niektórych okazują się być na wagę złota – wyjaśnia marszałek województwa Olgierd Geblewicz.Jeszcze przed świętami 10 rodzin udało się zaopatrzyć w żywność, a wsparcie otrzymało także około 50 bezdomnych z Polski. To jedno z działań Sztabu Pomocy Belgia. W zbiórkę pieniędzy na ten cel zaangażowały się m.in. Ambasada RP oraz takie środowiska polonijne jak Sztab WOŚP, polskie sklepy, firmy należące do Polaków oraz osoby prywatne. Zebrane pieniądze są przeznaczone na zakup żywności, artykuły codziennej higieny i czystą odzież. Wszystko trafia do osób, które straciły środki do życia, nie mają możliwości wychodzenia z domu i do bezdomnych.

Blisko 40 wolontariuszek ze Sztabu zaangażowało się w szycie masek, które trafiają do lokalnych gmin. Oferowana pomoc to przede wszystkim infolinia, czynna codziennie od 8 do 20 w dni powszednie i od 10 do 18 w weekendy. W ciągu miesiąca przeprowadzono ponad 1200 rozmów telefonicznych. Oferowana jest pomoc psychologiczna, duchowa, a także ta związana z przemocą domową czy umożliwienie kontaktu z lekarzami. Dla wielu dzwoniących istotna okazuje się także pomoc w tłumaczeniach. Nie brakuje również pytań o obowiązujący w Polsce przymus kwarantanny. Sztab stara się również walczyć z fake newsami dotyczącymi COVID-19.

Sztab tworzy łącznie około 80 osób z takich środowisk jak WOŚP, Konsulat przy Ambasadzie, Polskie parafie – katolicka i prawosławna, Kongres Kobiet, Biuro Regionalne Warmii i Mazur, Stowarzyszenie Lekarze w Belgii. Współpracujemy z instytucjami belgijskimi: Narodowe Centrum Kryzysowe, Gminy Jette i Ixelles.

Infolinia i jej różne działy +32 2 315 41 86:

Polski nr dla osób, będący w PL ale mających bliskich w Belgii: +48 91 350 99 02

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top