Sylwester – wigilia Nowego Roku bez tajemnic…

Kończy się stary rok. Już za chwilę go pożegnamy w różny sposób podczas nocy sylwestrowej, bo to właśnie Sylwester jest wigilią Nowego Roku, który to dzień jest w kościele katolickim wspomnieniem liturgicznym papieża Sylwestra I.

To też i czas wszelakich niezliczonych zabaw i balów, nieskończonych toastów i życzeń, jak i wielu radości. Niestety również petard i sztucznych ogni, które są wręcz tragedią  wielkim stresem dla naszych czworonożnych psów. Wtedy tudzież króluje na naszych stołach bąbelkowo wystrzałowy szampan, czyli rodzaju musującego wina, które swą szczególną nazwę zawdzięcza francuskiej północno – wschodniej Szampanii, gdzie produkuje się go najwięcej.

 

Warto wiedzieć, że owo święto pożegnania starego roku narodziło się stosunkowo nie tak dawno, bo na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo obchodzone ono było w wyższych sferach społecznych, po czym w miarę upływającego czasu, ów zwyczaj przedostawał się do życia uboższych warstw społecznych.

Dopiero na początku minionego wieku pojawiły się pierwsze zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. I wielu krajach w noc sylwestrową najpopularniejszym trunkiem jest szampan.

Jak się jednak okazuje, historia Sylwestra sięga starożytności. Słowo „sylwester” pochodzi z języka łacińskiego, w którym imię Silvestris oznacza człowieka dzikiego, człowieka żyjącego w lesie.

Mniej więcej 600 lat przed naszą erą Grecy personifikowali nowy rok jako małe dziecię, będącym symbolem początku. Wtedy też podczas hucznych procesji na cześć Dionizosa paradowano z dziećmi w koszykach, obchodząc odrodzenie ducha płodności.

Podobnie starożytny Egipt utożsamiał początek z niemowlęciem, którą początkowo odrzucali  chrześcijanie. I do dziś zachowało się szaruchne przysłowie, które brzmi: „Jaki Nowy Rok, taki cały rok”.

Z kolei jedna ze starożytnych legend głosi, iż grecka wróżka Sybilla głosiła, że nastaniem roku 1000 nastąpi koniec świata. Wówczas papieżem był Sylwester II i nie tylko Rzymianie, ale ludy Europy w wielkim strachu i przerażeniu oczekiwali tej nocy. W społeczności zrodziło się całkiem logiczne rozumowanie, że skoro Sylwester I uwięził smoka Lewiatana, to jego następca będzie tym, który go uwolni.

Wybiła północ i Lewiatan się nie pojawił. Świat istniał dalej, stąd wszyscy ludzie, szczęśliwi i uradowani , wybiegli ochoczo z domów na ulice, by świętować nastanie kolejnego Nowego Roku.

Wtedy też, papież Sylwester udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi” czyli „Miastu i Światu”. I odtąd wszelkie zabawy i bale z przełomu grudnia i stycznia pochodzą od imienia wspomnianego papieża.

 

A kiedy Sylwestra obchodzimy na dobre w naszym kraju?

Do wieku XVII nie mówiono w ogóle Nowy Rok, lecz mówiono – Nowe Latko. I w tamtych odległych już czasach, Polacy raczej powściągliwi byli ku temu, by obchodzić noc sylwestrową.

Owo Nowe Latko było wiosennym zwyczajem obchodzenia wsi z gaikiem, czyli zielonym drzewkiem. który do dziś zachował się w niektórych obszarach Wielkopolski.

Natomiast określenie „Nowy Rok” pojawiło się w Polsce dopiero pod koniec wieku XVIII.

W tej mierze tak na dobrą sprawę mocno ruszyło się dopiero w wieku XIX. I jego obchodzenie dotarło do nas z Europy Zachodniej stając się najpierw modnym w bogatych sferach towarzyskich, gdzie arystokracja witała nastanie nowego roku toastem Tokaja, węgierskiego wytrawnego, białego wina. I by przegonić odchodzący stary rok, żegnano go strzelaniem z bicza.

Z kolei dziś witanie Nowego Roku w jakże tak wyjątkową noc szampanem, pojawiło się u nas dopiero w okresie międzywojennym.

Obecnie w Polsce popularne są bale i zabawy sylwestrowe, prywatki, które niczego sobie powracają po latach do łask. Odbywają się tudzież spotkania w gronie rodzinnym lub ze znajomymi.

Modne stają się w ostatnich latach bale czy też zabawy sylwestrowe organizowane przez czynne całorocznie ośrodki wczasowe czy też pensjonaty. Ale też witania nowego roku pod przysłowiową chmurką. Tak nad morzem jak i w górach.

Miwa

DO SIEGO ROKU 2020!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *